Над 20 финансови критици на Ердоган отиват на съд заради лирата
Банковият регулатор подаде наказателни жалби за валутни манипулации
Турският банков регулатор подаде наказателна жалба срещу повече от 20 души заради техни коментари относно неортодоксалната икономическа политика на правителството и историческото потъване на лирата. Сред обвинените са бивши управители на централната банка, журналисти и икономист. Според исковете със своите изказвания те може да са извършили опити за манипулиране на валутния курс, посочва Financial Times. Ходът цели да смрази опитите за критиките срещу политиката на Реджеп Тайип Ердоган.
Новината за действията на Агенцията за банково регулиране и надзор се появи в профила ѝ в Twitter късно в понеделник. От поста стана ясно, че са предприети съдебни действия срещу 26 души и акаунти в същата социална мрежа заради „техните публикации в социалните медии и [чрез традиционни] медии“ на фона на валутната криза, при която бяха изтрити десетки проценти от стойността на лирата.
Сред обвинените са Дурмуш Йълмаз, който ръководеше централната банка между 2006 и 2011 г., а сега е опозиционен депутат. Рушду Саракоглу, друг бивш управител на централната банка, също е в списъка, публикуван от банковия надзорен орган. Припомняме, че Ердоган уволни няколко гуверньори, финансови министри и зам.-министри, които не споделяха или имаха съмнения относно икономическата му политика.
Сегашните искове се основават на член от банковия закон, който забранява да се правят изявления в медиите, които могат да дискредитират или увредят репутацията на банката.
Турското правителство често използва съдилищата, за да заглуши критиците си. То вече е завело наказателни дела срещу журналисти и потребители на социални мрежи за техните изявления по време на предишни пристъпи на нестабилност на финансовите пазари.
Президентът Реджеп Тайип Ердоган твърди, че по-слабата лира ще стимулира износа и икономическия растеж и нареди на централната банка да намали лихвените проценти въпреки официалните нива на инфлация над 20%. Той твърди, че високите лихви подхранват инфлацията, противно на основната икономическа теория.
Ердоган бе принуден да въведе спешни мерки на 20 декември, тъй като лирата падна до рекордно ниско ниво от 18.4 за долар, потъвайки с 60% в рамките на годината. Планът, който включва държавни гаранции за компенсиране на спестителите срещу девалвацията на валутата, помогна на лирата да се възстанови до 11.5 спрямо долара.
Резкият спад на валутните резерви на централната банка в началото на миналата седмица предполага, че държавните институции са купили милиарди лири, за да поддържат валутата. Нетните чуждестранни активи на Турция паднаха с 5.9 милиарда долара през първите два дни на миналата седмица, според изчисленията на Financial Times, базирани на данни на централната банка.
Финансовият министър Нуреддин Небати каза в телевизионно интервю в понеделник, че на 20 декември не е имало подобни интервенции и че лирата е възстановила по-голямата част от загубите си, след като турците „се надпреварват да продават своите долари“ след обещанието на Ердоган да защити депозитите в лири.
Гулдем Атабай, икономист, пишещ за уебсайта Para Analiz и част от списъка на централната банка, каза, че все още не е била официално уведомена за жалбата. Тя подозира, че ходът е свързан с опасенията, които е изразила относно потенциалните рискове от новия депозитен инструмент.
Жалбата служи като заплаха за другите икономисти, които също привличат вниманието към политическите грешки на правителството“, каза тя. „Ще продължа да се опитвам да информирам хората за това, което виждам, което се основава на математиката и науката.“