Над 26% от спортистите у нас взимат допинг
Анкетирани са били 849 спортуващи на възраст 16 – 54 години
Изследване, поръчано от Министерството на младежта и спорта във връзка с разработването на Национална стратегия за борба с употребата на допинг, показва че 26,4% от спортуващите у нас приемат или да приемали хранителни добавки или други различни стимуланти.
Анкетирани са били 849 спортуващи на възраст 16 – 54 години.
Това става ясно по-малко от месец след като 11 щангисти от националните отбори за мъже и жени дадоха положителни проби след внезапен допинг тест.
Според анкетата 34% от лицата приемат мнението на инструктор какви добавки да пият, 35% решават самостоятелно, а 33% се съветват с приятели и познати.
Според анкетата, инструкторите имат водеща роля и при предписанието и начина на разработване на системата за прием на добавките – 29% се ръководят от тяхното мнение, а 35% от лицата разчитат на написаното върху опаковките. 40 % от спортуващите използват препаратите повече от една година.
Сред изследваните 849 спортуващи като 2,6% от тях спортуват професионално, 17,5% активно, 77% - за разтоварване и удоволствие. Фитнесът (32,7%) е най-практикуваният тип спорт, следван от джогинг (24,6%), футбол (17,3%) и колоездене (17,3%).
Данните на изследването сочат, че на този етап контролът върху разпространението на добавки и симуланти в страната не е на необходимото ниво.
Предпочитаните места за покупки на хранителни добавки са специализираните магазини (62%), аптеките (38%) и специализирани онлайн български магазини (29%).