Най-богатите хора в модната индустрия
Сред тях са създатели както на ежедневни облекла, така и на висша мода
Всички се нуждаем от дрехи. По-обикновени и ежедневни, или лъскави и последен писък на модата за специални събития. Глобалният пазар на облекла достига 3 трилиона долара годишно. Това са много дънки, тениски и маратонки! А също и рокли и официални тоалети.
Вижте списък на десетимата най-богати хора в бизнеса с облекла, или модата.
10. Ду Уон и Джин Сук Чан – 5,9 млрд. долара
Съпрузите Ду Уон (Do Won) и Джин Сук Чан (Jin Sook Chang) се преместват в Лос Анджелис от Южна Корея през 1981 г. Три години по-късно основават марката Forever 21. Първият магазин се справя толкова добре, че Чан решава да започнат да откриват нов на всеки 6 месеца. В момента има 790 магазина Forever 21 в 48 страни.
9. Ралф Лорън – 8,2 млрд. долара
Ралф Лорън стартира като асистент по продажбите в "Брукс Брадърс" през 60-те години на миналия век. Не след дълго започва да проектира линия от широки вратовръзки, направени от парцали, които продава на ръка от магазин ан магазин. Но един ден магазините Neiman Marcus правят поръчка на 100 дузини. И така се ражда нова модна империя. През 70-те се ражда и поделение на марката за спортни облекла, което въвежда популярната риза Polo. Сега Ралф Лорън прави не само мъжки и дамски дрехи, но и козметика, парфюми, кожени изделия, обувки, очила и стоки за дома. Компанията е реализирала продажби от 7,4 млрд. долара през последната си фискална година.
8. Ален и Жерар Вертхаймер – 9,1 млрд. долара всеки
Двамата братя управляват бранда Chanel. Марката за висша мода е създадена още през 1909 г. от дядо им Пиер Вертхаймер и неговия партньор Габриел (Коко) Шанел, чието име носи компанията. В края на краищата семейството изкупува останалото участие на Коко Шанел в модна къща Шанел след смъртта й през 70-те години на миналия век. Ален и Жерар поемат операциите на луксозната марка след смъртта на баща им през 1986 г. Освен дрехи, Шанел продава парфюми, грим, бижута, часовници и други модни аксесоари. Живеещият в САЩ Ален е президент на компанията, а Жерар, който живее в Швейцария, оглавява поделението за часовници.
7. Джорджо Армани – 9,6 млрд. долара
Джорджо Армани основава луксозната си модна къща през 1975 г., след като напуска медицинското училище. Той е единственият собственик на компанията, която през 2007 г. е имала продажби от 3,32 милиарда долара.
6. Миуча Прада – 11,1 млрд. долара
Миучиа Прада е внучката на основателя на модна компания Prada Марио Прада. Тя притежава 28% от луксозната марка за модни облекла и чанти, създадена през 1913 г. Миуча е съпредседател на компанията със съпруга си Патрицио Бертели. Прада е дизайнер и отговаря за имиджа на марката. Бертели ръководи бизнеса.
5. Франсоа Пино – 14 млрд. долара
Франсоа Пино напуска гимназия през 1947 г., след като бил тормозен заради бедния си произход. Той отива да работи за бизнеса на семейството си с търговия с дървен материал и през 70-те години започва да придобива по-малки фирми. Известен е с безмилостните си бизнес практики, като например орязване на работни места и продажба на дървесната си компания - само за да я купи обратно на много по-ниска цена, когато пазарът се срива. Натрупаното състояние му позволява да купи компанията за луксозни стоки PPR (Pinault-Printemps-Redoute), която продава марки като Gucci и Stella McCartney. Днес главен изпълнителен директор на конгломерата е синът му Франсоа-Анри Пино.
4. Тадаши Янай – 17 млрд. долара
Бащата на Тадаши Янай Хитоши открива магазин за дрехи за мъже, наречен Огори Шоджи (Ogori Shoji) през 1949 г. Тадаши се присъединява към семейния бизнес през 1972 г. През 1991 г. сменя името на фирмата на " Fast Retailing", а в момента тя се нарича Uniqlo. Първият магазин на Uniqlo е открит през 1984 г. в Хирошима, а оттогава компанията бързо става глобален играч. Днес притежава и марките J Brand, Comptoir des Cotonniers, Princes Tam-Tam и Theory.
3. Щефан Першон – 25 млрд. долара
Бащата на Щефан Першон Ерлинг Першон основава магазина за женски дрехи Hennes през 1947 г. Той бил вдъхновен от магазини като Macy's и Barney's по време на пътуване до САЩ и искал да създаде такъв магазин и в Швеция. През 1968 г. той придобива Mauritz Widforss, ловен магазин, който имал и мъжка линия за дрехи. Това довежда до създаването на H&M (Hennes & Mauritz), която днес е най-големият доставчик на модни облекла а в света. През 1982 г. H&M се разширява до Хонконг, Шанхай, Токио, Москва и Ню Йорк. Днес е лидер в търговията с облекла в цял свят.
2. Бернар Арно – 37 млрд. долара
Бернар Арно получава бакалавърска степен по инженерство и започва да работи в семейния бизнес - фирма за строително инженерство Ferret-Savinel. През 1984 г. Арна придобива финансовата фирма Financiere Agache-Willot, която контролира текстилната компания Marcel Boussac. Веднага след като поема контрола над Boussac, той придобива и други поделения, включително Christian Dior и магазините за висок клас стоки Le Bon Marche. От 1989 г. Бернар Арно е президент на холдинга LVMH (Moët Hennessy Louis Vuitton) и на Christian Dior. Конгломератът държи световни луксозни марки като Louis Vuitton, Givenchy, Guerlain, Chaumet, Moët & Chandon, Hennessy и други.
1. Амансио Ортега – 80 млрд. долара
В последните години Амансио Ортега е в Топ 3 на най-богатите хора в света, като на няколко пъти достига и до номер 1. Той е основател на модната група Inditex, която е известна най-вече с веригата магазини за облекла Zara. Ортега напуска училище като тийнейджър, за да работи като момче за доставка за местен шивач. В края на 60-те години започва да проектира дрехи, бельо и дрехи от дома си. През 1975 г. основава Zara с тогавашната си съпруга Розалия Мера. През 1985 г. създава Inditex като холдингова компания за Zara и другите му търговски марки.