Най-голямата европейска борса вече не е в Лондон
Доверието на инвеститорите беше разбито от политиката на вече бившия премиер на Великобритания
Лондон загуби короната си на най-голямата фондова борса в Европа, докато притесненията за икономическия ръст натежаха на британските активи. В същото време пък отхлабването на COVID мерките в Китай тласна нагоре акциите на френските луксозни гиганти.
Комбинираната пазарна капитализация на акциите в Париж надмина тази на британските активи според комбинирания индекс на Bloomberg.
Фокусираните върху вътрешния пазар акции на Обединеното кралство се сринаха тази година, докато френските производители на луксозни стоки като LVMH и собственика на Gucci Kering наскоро бяха подсилени от оптимизма относно потенциалното облекчаване на политиката на Китай срещу COVID.
Валутните движения също работят в полза на Париж, тъй като паундът се срина с 13% спрямо щатския долар тази година, докато еврото е загубило само 9%.
Британските компании със средна капитализация бяха смазани през 2022 г. поради прогнози, че британците ще бъдат по-силно притиснати от нарастващите разходи за енергия, отколкото другаде. Британските собственици на жилища също са изправени пред скок в лихвените плащания, предвид широко разпространеното отпускане на ипотечни заеми с гъвкав лихвен процент в страната.
Само за около 3 седмици, след като Тръс стана премиер, пазарите на акции и облигации във Великобритания загубиха общо около 500 млрд. долара, като доверието на инвеститорите беше разбито от плановете за намаляване на данъците.
Това оставя британския индекс за компании със средна капитализация FTSE 250 да се търгува с 30% по-ниско спрямо бенчмарка MSCI World, което е най-голямата разлика от периода на dotcom балона в началото на века, писа Goldman Sachs по-рано този месец.
Смятаме, че този разрив е заслужен предвид слабите перспективи за растежа на Обединеното кралство, нивото на паунда и рисковете от спад“, каза стратегът Шарън Бел.