ИТН гласува като „тъп и верен коалиционен партньор“ и парите потекоха към строителите
Дължимите 655 млн. лв. ще дойдат от бюджета на АПИ за 2022 г. и ще са по сметките на фирмите в следващите дни
След обсъждания, продължили почти 6 часа, парламентът реши да се разплати с пътните фирми. С решението, което бе подкрепено единодушно от коалиционните партньори, фирмите ще получат 655 млн. лв. в следващите дни, като това е 50% от общите претенции на бранша за извършени дейности по ремонт и поддържане на пътищата в страната. В сумата влизат и плащания на 100% по договорите за поставени мантинели, пътни знаци и маркировки. Общата им стойност е около 135 млн. лв.
Плащанията по останалите над 500 млн. лв. ще се одобряват от Комисията по регионално развитие в парламента, но на база доклад, изготвен от междуведомствената работна група, която и сега проверява договорите на фирмите.
Пътната агенция ще може да възлага дейности по текущите договори до 30 септември, когато се очаква контрактите по новите обявени обществени поръчки да бъдат сключени. Също така дейностите по 278 обекта, които бяха замразени, ще продължат.
Всички разходи, които ще се генерират, ще бъдат платени от бюджета на Агенция "Пътна инфраструктура" за 2022 г., който е в размер на 2.3 млрд. лв.
Регионалният министър Гроздан Караджов заяви във вторник, че АПИ има готовност веднага да започне да се разплаща с фирмите, ако НС приеме решението.
По време на дебатите днес против решението се обяви председателят на бюджетната комисия Любомир Каримански (ИТН), който заяви, че не е редно с гласуван и приет бюджет, предвиден за инвестиции за 2022 г., да се плащат задължения от миналата година. Заради това той предложи в проекторешението да бъде записано, че парите ще се платят от централния бюджет.
Не взимайте от там, откъдето трябва да се правят инвестиции и очакваме възвръщаемост. Когато правите предложение за това, откъде да се вземат средства, първо се запознайте с утвърдения бюджет и тогава правете предложението", заяви Каримански.
Той каза, че ако се направи каквато и да е промяна и се вземат пари от АПИ, то това ще е вид скрита актуализация на бюджета. Каримански обяви, че няма да допусне такова нещо.
Според него не е ясно и как ще се процедира, ако има противоречие между становището на регионалната комисия и това на междуведомствената група. Сженанка Траянска (ИТН) веднага след това предложи друга поправка, която да избегне такива противоречия, но в последствие тя оттегли предложението си.
Предложението на Каримански обаче щеше да внесе нов смут в отношенията между управляващата коалиция, конкретно между ПП и ИТН, които спорят за парите вече трета седмица. Заради това председателят на ИТН Тошко Йорданов призова съпартийците си да гласуват като „тъп, верен коалиционен партньор“ и да не подкрепят предложението на Каримански. Йорданов даде обаче ясно да се разбере, че ще държат предложението им за създаване на Временна комисия, която да гледа всички плащания на изпълнителната власт, да бъде прието.
Предложението на Каримански е правилно и справедливо. Познавайки манталитета на коалиционните партньори е напълно възможно да гласуват против него. Предлагам да гласуваме като тъпи, верни коалиционни партньори против предложението на Каримански. След това обаче отговорността за всякакви забавяния, мотания, всички засегнати да отиват при Кирил Петков, Асен Василев, ПП, ДБ и БСП", заяви Йорданов.
Според него АПИ ще стартира с "минус милиард", но не е ясно дали тези средства ще бъдат възстановени с актуализацията на бюджета.
Изказването на Йорданов накара Каримански да оттегли предложението си, за да не поставя в неудобно положение партийната си група.
Моята съвест е чиста. Аз го оттеглям, за да улесня колегите от ИТН и за да може треската в Министерски съвет и коалиционните партньори да се успокои. Не Каримански разваля коалицията. Аз спазвам законите, както и бюджетната процедура, която ще предстои по актуализацията. Ако не се състои, ще бъде много притеснително какво се обещава", заяви председателят на бюджетната комисия.
Проекторешението трябваше да бъде гледано и в комисията на Каримански, но малко преди края на дебатите точката отпадна от днешното заседание.
По време на дебатите опозиция и управляващи спориха основно дали договорите на фирмите са действителни, кой е виновен за "кашата" и дали такова решение трябва да се взима от НС. Според опозицията, в лицето на ГЕРБ и ДПС, това решение може да бъде взето от Министерския съвет. Депутатите на "Възраждане" пък заявиха, че с решението се плаща не само труда и материалите на фирмите, но и печалбата им, което ще бъде неправомерно, ако в последствие се установи, че договорите са недействителни заради възложените дейности, които надскачат 4 пъти стойностите на договорите.
Припомняме, че проекторешението бе представено в последния момент на заседание на регионалната комисия във вторник. То бе внесено като редакционна поправка на вече входираното проекторешение от ПП. Това стана след като управляващите партии се събраха на коалиционен съвет в понеделник, продължил до полунощ. Именно тогава управляващите са постигнали съгласие за парите на пътните фирми.
По време на обсъжданията в зала, пътните фирми протестираха на територията на цялата страна, а пред НС бе докарана тежка техника. Председателят на Браншовата камара Стефан Чайков заяви пред медии, че се надява с присъствието си да "помогне" за по-бързото решение на казуса.