Най-важният въпрос в туризма остава качеството на обслужването
Тази седмица в рубриката „Ние, потребителите“ се спираме на лошите практики, които някои търговски обекти прилагат
Ако за някои хора твърдението, че имаме прекрасна природа и доста добра база за посрещане на туристи звучи като романтизирана представа, много биха се съгласили, че фокусът на дискусията трябва да бъде върху качеството на обслужването в заведенията за хранене и развлечения и в средствата за подслон и местата за настаняване. Днес от „Ние, потребителите“ ще се спрем на заведенията, тъй като те са по-масово посещавани от потребителите.
Таксуването за ползване на тоалетна е незаконно
Все още се срещат заведения, които изискват заплащане за ползването на санитарния възел от клиентите. Съгласно наредбата за категоризиране на този тип обекти собствениците им са длъжни да осигурят безплатен достъп на клиентите до тоалетна, независимо от вида и категорията на заведението.
Пропускателен режим на крайпътните бензиностанции
От няколко години бензиностанции по магистралите въведоха за летния сезон пропускателен режим за ползването на санитарния възел. През него клиентите преминават след сканиране на QR кода на касовата бележка, което понякога се оказва трудна задача и често води до забавяне. Преминаващите пък имат възможност да използват тоалетната срещу заплащане, като се наредят на същата опашка. Това е на ръба на закона.
При спиране на 2 – 3 автобуса за по 15 – 20 минути и десетина коли по едно и също време прави на практика невъзможно нормалното обслужване на клиентите с всички услуги, от които се нуждаят.
Има и добри практики на предприемачи, които са организирали две отделни помещения – за клиентите на заведението и за останалите хора.
ПОС терминали за плащане на WC таксата на автогари
На някои автогари пък е монтиран ПОС терминал за заплащане с карта за услугата. Понякога обаче тези устройства не работят изправно и се стига до неудобната ситуация, в която човек е платил дигитално, сумата е отчетена по сметката му, но турникетът не ги допуска. Другото неудобство там е, че и при необходимост обслужващите обекта отказват да отворят по-голямата врата и клиентите да внесат куфара си спокойно, вместо да се мъчат да го придвижват на диагонал между металните препятствия.
Отварянето на безалкохолни, бира и вино
Независимо от вида и категорията на заведението за хранене и развлечения, сервитьорите са длъжни да отварят пред клиентите бутилките с безалкохолни напитки, бира и вино, които им поднасят. Това задължение отново произтича от цитирания по-горе подзаконов нормативен акт.
Клиент се оплака пред „Ние, потребителите“, че е видял реклама за възможност да спечели награда при попадане на определен символ под капачката на популярна газирана напика, поръчал си я, но му я донесли отворена и той така и не разбрал какъв е късметът му.
Ледът – в купа с метална щипка
Всички заведения са длъжни да осигуряват постоянно предлагане на лед. Това задължение не изглежда да предполага допълнителното му таксуване – каквито случаи станаха скандално известни през отминали лета.
Сервирането на леда пък следва да е в купа с метална щипка, като изключение от това правило се допуска само за заведенията с една звезда.
Менюто се подава от дясно, поръчката се приема – от ляво
Знаете ли, че съгласно нормативната уредба сервитьорът поднася лист-менюто с дясната ръка, от дясната страна на госта. Той изчаква и наблюдава отстрани на масата клиентът да направи своя избор и приема поръчката, като при възможност застава от лявата страна на госта. При необходимост помага на клиента при избора на храни и напитки, прави препоръки и обяснява ястията от менюто. В случай че приготвянето на част от поръчваните ястия е продължително, сервитьорът уведомява, че поднасянето им ще закъснее.
Тези изисквания отново важат за абсобютно всички заведения и определено са пряко свързани и със стандартите и нивото на обслужване.
Поръчки извън менюто
Като клиент на ресторант, при наличие на съответните продукти, имате право да направите поръчка на ястие, което не присъства в менюто. По възможност тези поръчки се приемат лично от главния готвач.
Настаняване само на почистена маса
Понякога и ние, като клиенти, настояваме за нарушаване на правилото настаняването да става само на почистена маса. Обикновено това се случва, когато бързаме да заемем място в заведението и предлагаме масата да бъде подготвена, след като вече сме заели местата около нея. Това не е правилно и не само крие рискове за нас, но и отваря вратата пред сервитьорите за лоши практики.
Такси климатик, стол, прибори, допълнително лед...
Изискването на подобни такси със сигурност оказва негативно влияние върху потребителското преживяване по време на обслужването, но и хвърля тъмна сянка върху представата за туризма, както пред родните туристи, така и пред чуждестранните. Затова подобни опити трябва да бъдат наказвани не само от клиентите и контролните органи, но и от коректните в бранша, за да не се петни имиджът на целия сектор.
Нямам 1 стотинка да Ви върна...
Често цените в заведенията завършват на „и 99 стотинки“, а сервитьорите понякога заявяват, че нямат да върнат 1 стотинка. Или повече. Те нямат резерви да го кажат, като използват притеснението на клиентите да си я поискат. Ако и Вие попаднете в подобна ситуация и изпитвате неудобство да настоявате за рестото си, пък било то и 1 стотинка, си помислете дали търговецът би Ви продал стоката, ако на Вас не Ви достигаше тази стотинка.
Отново опираме до обслужването. Доволният клиент ще остави много по-голям бакшиш с чувство на радост и задоволство, но когато му вземат принудително дори 1 стотинка, ще остане горчивият привкус на измамата и усещането за съпричастност в нещо, което не одобрява.