Най-влиятелните жени във финансовия сектор на България
Те са класирани спрямо активите на компаниите, в чието управление участват
Бизнесът в България се еманципира. Жените днес са не просто добри служители, те са както предприемачи със собствен бизнес, така и отлични ръководители в малки и големи компании, стоят начело на мултинационални компании и корпорации.
Дамите уверено навлизат във всички сектори, в това число и в такива, които само допреди години се смятаха за обетована територия за мъже – например банковото дело, информационните технологии и инженерните специалности. Точно в такива сфери все повече стават жените на върха и като цяло расте броят им на най-висока позиция в компаниите. Голямата част от тях не са се издигнали внезапно в йерархията, а са следвали естествения ход на своето кариерно развитие.
По случай Международният ден на жената Economic.bg подреди най-влиятелните жени във финансовия сектор в България (банки, пенсионни фондове и застрахователни дружества). Те са класирани спрямо активите* на компаниите (във възходящ ред), в чието управление участват.
Мария Масларова–Гъркова
Изпълнителен директор на ЗК „Лев Инс“ АД
Управлявани активи: 346 млн. лв.
Мария Масларова - Гъркова има дългогодишен и богат професионален опит в застраховането. От 1996 г. до 2004 г. работи като експерт в сферата на селскостопанското застраховане (направление аквизиция и ликвидация) последователно в ЗК "Български имоти", ЗАД "Левски Спартак", ЗК "Юпитер" и ЗК "Орел". През август 2004 г. започва работа в ЗК "Лев Инс" АД, като Директор "Регионални структури". От 2008 г. е член на Управителния съвет на компанията и Изпълнителен директор. През 2013 г. е избрана за Председател на Управителния съвет на ЗК "Лев Инс" АД, който пост, съвместен с поста Изпълнителен директор, заема и към момента.
Диана Манева
Изпълнителен директор на ЗАД „Армеец“
Управлявани активи: 392 млн. лв.
Диана Манева е завършила Международни икономически отношения и Банков мениджмънт в УНСС гр. София. Има специализации в областта на оценка на риска, презастрахователна дейност, подписвачески правила, финанси и др. от London Business School 2011, University of Pittsburgh, Katz Graduate School of Business 2008. От 2001 – 2006 г. е член на Управителния съвет и Изпълнителен директор на ЗК Орел АД. От 2006 г. до края на месец май 2016 г. е изпълнителен директор и член на Управителния съвет на Дженерали Застраховане АД, Дженерали Животозастраховане АД и Дженерали България Холдинг АД. От 2008 г. до края на месец май 2016 г. е изпълнителен директор, главен изпълнителен директор на Джи Пи Презастраховане ЕАД. Била е член на УС на Гаранционния фонд за задължително застраховане в периода 2002-2004 г. Член е на УС на Съвет на жените в бизнеса в България. Мениджър с повече от 19 години професионален опит на българския застрахователен пазар.
Цветелина Бориславова
Председател на Надзорния съвет на БАКБ
Управлявани активи: 1.24 млрд. лв.
Цветелина Бориславова е избрана за член на Надзорния съвет на Българо-американска кредитна банка по решение на извънредното Общо събрание на акционерите на БАКБ, проведено на 5 юли 2011 г. През същия месец тя става председател на Надзорния съвет на БАКБ.
От 2005 г. е главен изпълнителен директор и председател на Съвета на директорите на „СИЕСАЙЕФ” АД, мажоритарен акционер в БАКБ. „СИЕСАЙЕФ” АД е частно инвестиционно дружество, чиито акционери към момента са Цветелина Бориславова и основаната от нея фондация „Кредо бонум”. „СИЕСАЙЕФ” АД инвестира в сфери, които са традиционно силни и приоритетни за България, както и в иновативни технологии и природосъобразни отрасли на енергетиката и земеделието.
В периода 2001-2010 г. Цветелина Бориславова е председател на Надзорния съвет на „СИБАНК” АД.
Заемала е ръководни длъжности в редица водещи български компании, като е ангажирана и с управлението на организации с нестопанска цел.
Петя Славова
Председател на Надзорния съвет на „Инвестбанк“ АД
Управлявани активи: 1.98 млрд. лв.
Петя Славова е български предприемач и банкер, председател на надзорния съвет и мажоритарен акционер в „Инвестбанк“ АД.
Собственик е на „Феста холдинг“, който включва дружества от сферата на здравното осигуряване, транспорта, строителството, недвижимите имоти и др.
Сред тях са „Инвест фонд мениджмънт“, Застрахователно акционерно дружество БЪЛГАРИЯ АД, „Феста хотели“, поморийската винарна „Черноморско злато“, транспортната „Рожен експрес“, а също и варненският „Феста Делфинариум“.
София Христова
Председател на Надзорния съвет ПОД "Алианц България" АД
Управлявани активи: 2.95 млрд. лв.
София Христова е главен изпълнителен директор на пенсионно осигурително дружество (ПОД) „Алианц България" . През 90-те години, когато секторът тепърва прохожда в страната, тя е един от пионерите, които полагат основите му. Завършила е „Финанси и кредит" в УНСС, след което специализира управление на пенсионни фондове и попечителски банки в САЩ, както и корпоративно управление в USAID.
До 1994 г. работи в НСИ, а след това се присъединява към новосъздадения „Доброволен пенсионен фонд България". През 1997 г. става изпълнителен директор на „Енергиен осигурителен фонд", а след вливането на фонда в ПОД „Алианц България" през 2000 г. застава начело и на обединената компания.
Жанета Джамбазка,
Изпълнителен директор на „Дженерали Застраховане“ АД и "Джи Пи Презастраховане" ЕАД
Управлявани активи: 2.975 млрд. лв.
С решения на Надзорните съвети на Застрахователно АД "ВИКТОРИЯ" и Дженерали България Холдинг през февруари 2015 г., поради преобразуване на двете общозастрахователни дружества на Дженерали в България, считано от 21 ви март 2015 г г-жа Джамбазка е вписана в Търговския регистър и изпълнява длъжностите на Член на УС и Изпълнителен директор / Главен финансов директор на Дженерали България Холдинг ЕАД, Дженерали Застраховане АД и Дженерали Животозастраховане АД.
Професионалната си кариера започва през 1980 г. като счетоводител в град Перник; Започва своето професионално развитие в сферата на застрахователния сектор от 1988 до март 2002 г. работи в „ДЗИ“ ЕАД и „ДЗИ Общо Застраховане„АД ,като счетоводител, заместник главен счетоводител, главен специалист „Автоматизация“, ръководител сектор, главен счетоводител и управител на клон; Заместник Изпълнителен директор, прокурист, Председател на Съвета на директорите и Изпълнителен директор на „ДЗИ“ ЕАД, и заместник председател на Съвета на директорите и Изпълнителен директор, в „ДЗИ Общо застраховане“ АД.
Даниела Петкова
Председател на Управителния съвет на ПОК „Доверие“ АД
Управлявани активи: 3.24 млрд. лв.
Даниела Петкова започва работа в ПОК "Доверие" още при създаването на компанията през 1994 г. До 2000 г. работи първо като главен счетоводител, а след това и като финансов директор. Оттогава до 2012 г. е главен изпълнителен директор, а след това председател на управителния съвет на компанията. Преди да влезе в осигурителния сектор, Петкова е собственик на фирма за счетоводни, данъчни и финансови консултации.
Петя Димитрова
Председател на УС и главен изпълнителен директор на "Юробанк България" АД (Пощенска банка)
Управлявани активи: 7.42 млрд. лв.
Петя Димитрова е главен изпълнителен директор и председател на Управителния съвет на Пощенска банка (с правно име "Юробанк България" АД). Професионалният й път в Пощенска банка започва през 2003 г. като главен финансов директор на осемте дъщерни компании на "Юробанк И Еф Джи Груп" в България. През 2005 г. заема и длъжността прокурист на Пощенска банка. През 2007 г. е назначена за изпълнителен директор и член на УС на ДЗИ Банк. След юридическото сливане на ДЗИ Банк и Пощенска банка тя става изпълнителен директор и член на УС на обединената банка. През 2012 г. г-жа Димитрова става главен изпълнителен директор и председател на Управителния съвет на Пощенска банка. Под нейно ръководството през 2016 г. Пощенска банка придобива и интегрира за рекордно кратко време дейността на Алфа Банк - клон България, което е поредната стъпка в затвърждаването на позицията й на системна за пазара банка и в разширяването на клиентската ѝ база.
Г-жа Димитрова започва кариерата си през 1996 г. в Консулския отдел на Американско посолство. След това, в периода 1998-2003 г. работи в PricewaterhouseCoopers като старши мениджър и старши одитор.
Мая Георгиева
Зам.-председател на Надзорния съвет на „Първа инвестиционна банка“ АД (Fibank)
Управлявани активи: 8.64 млрд. лв.
Преди присъединяването си към "Първа инвестиционна банка" АД г-жа Мая Георгиева е работила в Българската народна банка в продължение на 19 години, където придобива значителен опит в международни банкови взаимоотношения и разплащания, банкова статистика и фирмено кредитиране. Последната й длъжност в БНБ е ръководител на отдел "Платежен баланс".
Г-жа Мая Георгиева започва работа в "Първа инвестиционна банка" АД през 1995 г. като директор на международния отдел. От 1998 г. до 2012 г. е изпълнителен директор на "Първа инвестиционна банка" АД и член на Управителния съвет. През своите 21 години работа в "Първа инвестиционна банка" АД тя е отговаряла за дирекциите: "Международни разплащания", "Акредитиви и гаранции", "Кредитиране на МСП", "Управление на човешкия капитал", "Административна", "Продажби", "Банкиране на дребно", "Маркетинг, реклама и връзки с обществеността", "Клонова мрежа", "Частно банкиране" и Главна каса.
Заедно с отговорностите си в Банката г-жа Георгиева е заемала и други отговорни позиции. От 2003 до 2011 г. г-жа Георгиева е била председател на Надзорния съвет на CaSys International, Република Македония – картов авторизационен център, базиран в Македония, който обслужва плащания с карти в България, Македония и Албания.
Виолина Маринова
Председател на УС и главен изпълнителен директор на Банка ДСК
Управлявани активи: 12.15 млрд. лв.
Кариерата на Виолина Маринова е въплъщение на японската идея за професионално израстване - пътят ѝ от най-ниското до най-високото йерархично ниво е емблематичен за банковия сектор в страната. Тя е и единственият банкер в България с над 40-годишен професионален опит само в една институция - Банка ДСК, голяма част от който на ръководна мениджърска позиция.
Към настоящия момент главният изпълнителен директор на Банка ДСК е заместник- председател на Управителния съвет на Асоциацията на банките в България, председател на Надзорния съвет на Пенсионно-осигурителна компания ДСК Родина.
В качеството си на член на настоятелството на Университета за национално и световно стопанство в София и председател на Управителния съвет на фондация "Атанас Буров", г-жа Маринова е активно ангажирана с общественополезна дейност.
Признание за брилянтните ѝ професионални постижения са многото награди, получени през годините. Доайен на българската банкова и финансова колегия, през септември 2013 г. Виолина Маринова стана и единственият банкер в България, удостоен с най-високото национално отличие – орден „Стара планина”, първа степен. Наградата бе присъдена за изключителния й принос за изграждане и запазване на репутацията и доверието към българските финансови институции, пазари и услуги.
*Данните са от отчетите, публикувани от БНБ и КФН към края на 2017 г.