Напук на предупрежденията ипотечните заеми са все по-евтини
Лихвите по депозитите растат по-осезаемо за бизнеса
На фона на предупрежденията на Българската народна банка (БНБ), че започва да следи по-детайлно повишената кредитна активност при ипотечните заеми, статистиката за месец април показва, че те пак поевтиняват. Средният лихвен процент по жилищните кредити се понижава с 0.06 пункта до 2.49%. Показателят е близо до абсолютния рекорд в стопанската история на България, постигнат през лятото на 2022 г. (2.47%), когато ЕЦБ тъкмо беше започнала цикъла си от повишения на основните лихви.
Ниските лихвени проценти допълнително стимулират ипотечното кредитиране, което вече удари 24% годишен ръст през април, а като обем надмина 21 млрд. лв.
Кредитната активност е все по-висока, а според доклади на централната банка само за първите три месеца от годината домакинствата са кандидатствали за рекордните 3.5 млрд. лв. заеми за жилища. Банките от своя страна одобряват около и под 50% от тези искания и така за първото тримесечие отпуснатите ипотечни заеми достигат 1.7 млрд. лв.
Ниските лихви са резултат от високата ликвидност в банковата система, която през април отново расте, тъй като депозитната маса в банките надхвърли 129 млрд. лв. Силната конкуренция между тях също позволява поддържането на ниски лихви по ипотеките.
Статистиката показва още, че лихвите по потребителските заеми почти не се променят спрямо месец по-рано.
За бизнеса
Спад в средния лихвен процент има при бизнес заемите в евро, макар и минимален. Те все още остават доста над нивата им отпреди около две години. През април те поевтиняват до 5.34% за по-малките заеми до 1 млн. евро и до 5.5% за по-големите над 1 млн. евро. Това е сериозен ръст от две години по-рано, когато те бяха в границите 2.2 – 2.5%, и се дължи основно на промяната на политиката на Европейската централна банка. Сега очакванията са ЕЦБ да започне да понижава основния си лихвен процент, което според БНБ ще повлияе пряко на лихвите за бизнеса.
Депозитите
Статистиката показва още ръст при депозитите за фирмите в България, които вече поне не горят пари заради нулеви или отрицателни лихвени проценти по спестяванията в комбинация с високи такси. Сега лихвите по депозитите за бизнеса достигнаха до около 2% за левовите сметки и 2.5% за евровите.
За сметка на това обаче средният лихвен процент по депозитите за домакинствата остава на ниво от около 1%. За април статистиката показва леко повишение с 0.24 пункта до 0.97% при депозитите в левове, а по евровите средният лихвен процент се запазва на 1.1%. На пазара всъщност предлаганите от банките в България лихви по депозитите се различават, като няколко от по-малките предоставят и лихви от 2 – 3%. В масовия случай обаче те гравитират около 1%.
Ниските лихвени проценти по депозитите са още една причина за ръста на жилищния пазар, тъй като домакинствата с по-големи спестявания се опитват да ги „спасят“ от инфлацията и ниската доходност като инвестират в имоти.