Недостатъчният сън води до заболявания
Сънят все още е най-важният фактор за човешкото здраве
Недостатъчният сън е най-важният фактор за предразположението към вирусни заболявания като настинка и грип. Вероятността от заразяване с инфекциозното заболяване е 4 пъти по-голяма при хора, които спят по-малко от 6 часа на нощ в сравнение с тези, които спят най-малко 7 часа. Това сочи ново проучване, цитирано от английския вестник The Telegraph.
Това е първото изследване, което категорично свързва навиците за сън с риска от заразяване с вирус. Оказва се, че сънят е много по-важен фактор от стреса, тютюнопушенето или доходите, които имат влияние върху здравословното ни състояние.
„Сънят е по-важен от всеки друг фактор, когато искаме да предвидим предразположението на хората към настинки или грип”, казва ръководителят на проучването д-р Арик Пратър от Калифорнийския университет в Сан Франциско.
„Няма значение на каква възраст са хората, какви са нивата им на стрес, расата, образованието или доходите. Няма значение дали са пушачи. Дори при отчитането на всички тези фактори заедно сънят продължава да е водещ. Липсата му причинява не само чувство за умора и раздразнителност, а влияе фундаментално и на физическото здраве”, добавя психологът.
Недостатъчният сън се свързва и с хронични заболявания, затлъстяване и дори преждевременна смърт. Това е причина и за автомобилни катастрофи, индустриални инциденти и медицински грешки.
Предишни изследвания на д-р Пратър доказват, че хората, които спят по-малко са по-уязвими срещу неразположение след ваксинация, а други проучвания потвърждават, че съпротивителните сили на имунната система намаляват при липса на сън.
За да установят степента на важност на съня при разболяването от грип, изследователите са наблюдавали 164 доброволци в рамките на 2 месеца, отбелязвайки моделите на сън, употребата на цигари и алкохол и нивата на стрес. Участниците са били заведени в хотел, където са приемали вируси, причиняващи настинка чрез капки за нос. Състоянието им е било стриктно следено в продължение на 1 седмица, в която са били поставени под карантина.
Учените са изследвали проби от секретите всекидневно и са открили, че хората, спали по-малко от 6 часа на нощ, са 4.2 пъти по-предразположени към зараза в сравнение с доброволците с над 7 часа сън. От участниците в проучването, близо 40% от спящите по-малко от 6 часа на вечер са се разболяли. В рязък контраст, едва 18% от тези, спали над 7 часа, са били потърпевши от вирусите.
Изследователите изтъкват, че независимо от резултатите хората трудно могат да бъдат убедени да спят повече. „В съвременното забързано ежедневие все още има немалко хора, които се гордеят, че не спят и успяват да свършат много работа”, казва Пратър.
„Имаме нужда от повече подобни изследвания, за да се убедим, че сънят е фундаментална част от нашето благосъстояние“, завършва психологът.