Негативните оценки за Китай по света ескалират
Хората по света влошават мнението си за страната заради коронавируса, сочи проучване на Pew
Отрицателните мнения за Китай сред хората по света се покачват и достигат рекордно високо нивo в повечето държави, в които изследователският център Pew проучва нагласите към азиатската страна вече 10 години.
Повишаването на неблагоприятните възгледи идва на фона на широко разпространената критика относно начина, по който Китай се е справил с пандемията от коронавируса“, се отбелязва в доклада, цитиран от CNBC.
Негативните оценки за Китай удариха „най-високи точки“ в Австралия, Обединеното кралство, Германия, Нидерландия, Швеция, САЩ, Южна Корея, Испания и Канада, според Pew. Останалите пет страни в проучването са Белгия, Дания, Франция, Италия и Япония. Анкетирани са 14 276 души в 14 държави, като допитването е проведено между 10 юни и 3 август.
Отрицателните настроения са скочили най-много в Австралия, където 81% от респондентите заявиха, че гледат на Китай неблагоприятно. Това е ръст от 24 процентни пункта спрямо миналата година. Общественото мнение в САЩ също все по-често е лошо, като то се е повишило с 13 пункта спрямо миналата година и с близо 20 от встъпването в длъжност на американския президент Доналд Тръмп.
И за двете страни отношенията с Китай в последно време се обърнаха в негативна посока. Напрежението с Австралия се засили през последните месеци, след като страната поиска разследване на произхода на коронавируса. Ходът разгневи Пекин и властите наложиха търговски ограничаване върху австралийския внос.
Напрежението по оста САЩ-Китай е отдавна, но през последните години се нагнети значително. Двете най-големи икономики спорят относно търговията и технологиите, а през 2020 г. се откри и нов фронт – във връзка с възникването на коронавируса.
В проучването на Pew мнозинството от анкетираните (61%) казват, че Китай се е справил зле с овладяването на заразата. Счита се, че коронавирусът тръгва именно от там, тъй като първият регистриран случай на Covid-19 бе засечен в Ухан миналия декември, след което инфекцията започна да се появява и в други части от света.
Има изследвания обаче, че коронавирусът върлува от по-рано и в различни държави.
Днес повече от 36 милиона души са заразените с него по целия свят и най-малко 1 милион са загубили живота си вследствие на Covid-инфекцията, показват данните университета Джон Хопкинс.
„Възприятията за това колко добре се справя Китай с овладяването на пандемията от коронавирус оцветяват цялостните възгледи на хората за страната. Тези, които смятат, че Китай е свършил зле работата си с COVID-19, са много по-склонни да имат неблагоприятен поглед към страната.“