Нова вълна от санкции срещу Русия
Австралия, Канада и Япония се присъединиха към нарастващия списък с държави, предприели икономически действия срещу страната
Австралия, Канада и Япония наложиха санкции срещу Русия, присъединявайки се към нарастващия списък с държави, предприели икономически действия срещу страната, след като руският президент Владимир Путин призна двата сепаратистки региони в източната част на Украйна – Луганкс и Донецк – разполагайки войски там. Великобритания пък реши днес да наложи нови санкции, след като вчера вече обяви набор от такива.
При обявяването на санкциите на Австралия премиерът Скот Морисън каза, че те ще включват целенасочени забрани за пътуване и финансови санкции срещу членове на Съвета за национална сигурност на Русия, съобщи Австралийската телевизионна корпорация (ABC).
Морисън каза, че санкциите ще бъдат по-обхватни за контролираните от сепаратистите региони и добави, че ще бъдат наложени по-големи ограничения на руски граждани, които искат да се възползват от руската инвазия в Украйна.
Австралийският министър-председател каза също, че молбите за украински визи ще станат приоритет за разглеждане в страната.
Нашествието в Украйна на практика вече е започнало. Това нахлуване е неоправдано и неприемливо“, коментира Морисън. „Русия се превърна в олицетворение на главорези и побойници.“
На брифинг пред медиите премиерът на Канада Джъстин Трюдо нарече действията на Путин „нарушение на задълженията на Русия по международното право и устава на ООН“.
„Канада също така осъжда руските военни действия, включително заповедите за преминаване в Украйна, което е явно нахлуване на суверенитета и териториалната цялост. Не се заблуждавайте, това е по-нататъшно нахлуване на суверенна държава и е напълно неприемливо", каза Трюдо.
Като част от санкциите на Канада срещу Русия, Трюдо обяви, че на всички канадци ще бъде забранено да участват във финансови сделки с двата региона Луганск и Донецк. На канадците също ще бъде забранено да купуват руски държавен дълг. Освен това ще бъдат наложени и санкции на членовете на руския парламент, които гласуваха за признаването на двата региона в източната част на Украйна, съобщава MSN.
Японският премиер Фумио Кишида заяви, че действията са грубо нарушение на суверенитета и международното право. Той призова Русия да се върне към дипломатическия тон преди да стане твърде късно.
Кишида каза, че санкциите на страната включват забрана на емитирането на руски облигации в Япония, замразяване на банковите сметки на определени руски лица и ограничаване на пътуването до Япония. Московските елити и руските банки също ще бъдат мишени на санкции.
Японският лидер каза, че подробностите за санкциите ще бъдат уточнени и оповестени през следващите няколко дни. Той добави, че енергийните доставки на Япония няма да бъдат засегнати в краткосрочен план благодарение на достатъчните запаси от петрол и втечнен природен газ. Ако цените на енергията започнат да се покачват, Кишида каза, че ще обмисли всички възможни варианти, за да предотврати това да засегне японския бизнес и домакинства.
Междувременно Великобритания обяви нов цикъл от санкции, след като вчера премиерът Борис Джонсън наложи икономически такива срещу пет руски банки и трима състоятелни руснаци.
Външният министър на страната Лиз Тръс обяви, че Обединеното кралство ще спре продажбите на държавен дълг на Русия (на руски държавни облигации) на Лондонското Сити.
Великобритания ще санкционира и руските депутати, които дадоха подкрепата си на Путин да признае Луганкс и Донецк, както и да разположи войски там. Също така ще бъде наложена забрана на британците да правят бизнес в тези два региона.
Тръс посочи, че ако Путин отиде по-далеч и нареди пълномащабна инвазия в Украйна, санкциите ще придобият нов мащабен размер, предава BBC.
Късно вчера САЩ и ЕС обявиха новите санкции срещу Русия, като я обвиниха в нарушаване на международното право и неизпълнение на поетите от нея ангажименти.