Новото момче-чудо на Силициевата долина
Александър Уанг основава компанията си Scale Al на 19 и напуска колежа, а днес е най-младият селф-мейд милиардер
Казват, че той може да е следващият Илон Мъск или Джеф Безос. И това не бива да звучи пресилено, като се има предвид стремителния растеж на компанията, която основава още преди да е навършил разрешената възраст за употреба на алкохол (в САЩ тя е 21 години). Александър Уанг, поредното момче-чудо от Силициевата долина, е само на 25 години, но вече е натрупал състояние от над 1 милиард долара. И то сам.
Успехът му се дължи на талант и смела предприемаческа визия, а не на фамилно име с тире, знаменитост от шоубизнеса или огромно наследство.
Син на китайски имигранти, Уанг е отгледан във военната база в Ню Мексико, където е разработена и първата атомна бомба. Младият предприемач убеждава някои от най-големите компании в света да поверят бъдещето на своите системи за изкуствен интелект на пионерската система за маркиране на данни, която изобретява по време на лятна ваканция.
Александър Уанг – да не се бърка с едноименния моден дизайнер – е съосновател и главен изпълнителен директор на Scale Al, която стартира през 2016 г., когато той е само на 19 години. Пробивите на базираната в Сан Франциско компания в масивното маркиране на данни за оптимизиране на системите за изкуствен интелект привлича вниманието на десетки компании, които искат да подобрят своите автоматизирани процеси за аудио транскрипция, разпознаване на изображения и събиране на документи. Докато данните обикновено се използват в графики и таблици за подпомагане на вземането на решения, софтуерът, разработен от Уанг, може да трансформира куп числа в ценни прозрения за корпорациите във всяка индустрия.
Scale AI е най-новият „еднорог“ от Силициевата долина – компании, които постигат оценка от 1 милиард долара, преди да станат публични. Известни гиганти като Uber, Airbnb, Toyota, PayPal и General Motors са сред впечатляващата корпоративна клиентела на Уанг, а американската армия използва софтуера на Scale AI, за да определи количествено щетите, причинени от руските бомбардировки в Украйна, наред с още други цели. Компанията е подписала военни договори на стойност 350 млн. долара, а бордът на директорите й включва бивши ръководители на Amazon и Майкъл Крациос, главен технологичен директор на Съединените щати в администрацията на бившия президент Тръмп.
Идеята за създаването на Scale Al идва на Уанг по време на краткия му престой като студент в Масачузетския технологичен институт (MIT), признат за един от най-добрите университети в света. Уанг бил убеден, че един от съквартирантите му краде храната му, затова решил да инсталира камера в хладилника, за да хване предполагаемия крадец и да събере информация, която да му помогне да прогнозира кога трябва да пазарува хранителни стоки. Младежът така и не успява да потвърди подозренията си, но експериментът засажда семето, което прераства в софтуера на Scale AI, който сега позволява на организациите да отключат пълния потенциал на своите съхранени данни. Същото лято той основава Scale AI и си осигурява финансиране от Y Combinator - технологичният стартъп акселератор, който е помогнал възхода на други световноизвестни стартъпи като Dropbox, Twitch и Airbnb. Няколко години по-късно Уанг е в списъка на най-богатите хора под 30 години в света.
Уанг проявява своя талант с числата още от дете, като се състезава в олимпиади по математика и състезания по програмиране в САЩ. Родителите му са работили като физици по американски военни проекти, а Уанг израства близо до Националната лаборатория в Лос Аламос в Ню Мексико – секретно правителствено съоръжение, където е създадено първото ядрено оръжие.
Поради вида на работата, която вършеха, родителите ми оказаха голямо влияние върху мирогледа ми. Ето защо реших да стана програмист – исках да променям света“, казва Уанг в скорошна реч на TED форум.
Без никакъв стаж и трудов опит в автобиографията си, той си стяга багажа и на 17 години се отправя към Силициевата долина, където получава работа като програмист в сайта Q&A Quora. Там той се запознава с Луси Гуо, която по-късно заедно с него става съосновател на Scale AI. Самата Гуо, освен че е призната за технологичните си умения, е и известна светска личност, съседка на знаменитости като Дейвид Бекъм, и е наречена от „Ню Йорк Поуст“ „№1 парти момиче на Маями“.
Въпреки че не е известен от светските партита като Гуо, Уанг активно използва социалните медии, за да популяризира обществения си имидж. Подобно на повечето млади мъже, той използва Twitter, за да сподели вижданията си за новия филм за Спайдърмен със своите 20 000 последователи и има блог, в който пише за тайните на своя успех и предлага съвети за бъдещи предприемачи. Някои от публикациите му в блога казват, че оптимистичното отношение е от основно значение за постигането на целите, а най-простата формула за успех е да се наемат служители, които се грижат за компанията и нейните цели. Изглежда, че последният съвет работи за Уанг: Scale Al събра 325 млн. долара в последния си кръг от финансиране и в момента се оценява на повече от 7 милиарда долара.