Здравната каса глоби 17 болници с 4.4 млн. лв.
По 30 жалби на пациенти са открити нарушения, общо 2169 са инспекциите в болниците
Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е санкционирала 17 болници с 4.4 млн. лева заради установени нарушения през първите шест месеца на годината. Това показва справка за контролната дейност, публикувана на интернет страницата на НЗОК.
За разглеждания период са били извършени и 40 проверки по жалби на граждани, като в 30 от инспекциите са констатирани проблеми. При засечени нарушения в дадено лечебно заведение НЗОК може да го глоби, да не му плати част от отчетената от него дейност или да изиска то да върне вече платени суми.
Справката показва, че най-големи като сума санкции са наложени в София – 1.3 млн. лева, което е обяснимо предвид големия брой лечебни заведения в столицата. В тази сума обаче не влизат наложените санкции на “Пирогов“ за над 1 млн. лв., тъй като резултатите от проверката там излязоха през юли.
Най-голям е делът на засечените нарушения в област Видин, където в 21% от всички проверени случаи са открити нередности.
Най-често установените нарушения при проверките в болниците са били за неспазени индикации за хоспитализация; неизпълнение на диагностично-лечебния алгоритъм; непълна медицинската документация; отчитане на две последователни хоспитализации на едно и също здравноосигурено лице по терапевтична клинична пътека, когато в хода на лечението се индикира необходимост от оперативно лечение.
Неосигуряване на пациентите на непрекъсната болнична помощ и грижите, както и координация между специалистите, които ги осъществяват, неспазени критерии за дехоспитализация - лечебният процес не е довел до положителни резултати в условията на минималния болничен престой, както и липса на медицинско заключение при дехоспитализацията за липса на медицински риск от приключване на болничното лечение, са останалите констатации. Открито е и неспазване на изискванията за завършена клинична пътека.
През същия период са били прекратени договори със 17 лечебни заведения по конкретни клинични амбулаторни процедури или клинични пътеки, като основните причини са били липса на необходими специалисти или апаратура, отчетена, но неизвършена медицинска дейност и неизпълнение на изискванията за осигуряване на денонощно обслужване. Сред тях са болници в Сливен, Козлодуй, Плевен, Велинград, Враца, Варна.
В извънболничната медицинска помощ най-често констатираните нарушения са били свързани с неспазване на условията и реда за оказване на медицинска помощ по диспансерно наблюдение; нарушение на изискванията за налично и технически изправно медицинско оборудване и обзавеждане; нарушение на установените изисквания за работа с медицинска документация; неспазване на обявения график в амбулаторията.
Най-честите нарушения в извънболничната дентална помощ са били установени при вида и обема на оказаната помощ; нарушения в критериите за качество при установено несъответствие в орален статус на здравноосигуреното лице и отчетени дейности; нарушения, свързани с посочване на неверни данни в отчетите, изискуеми по договора; налично и технически изправно медицинско оборудване и обзавеждане, показват проверките.