Обезщетенията за майчинство отпадат при работа на втори договор
Служебното правителство иска да пресече практика, използвана от над 18 000 майки
Обезщетенията за отглеждане на дете до 2-годишна възраст да отпаднат, ако майката работи по втори или допълнителен трудов договор, включително и на договор за управление. Това предвиждат изменения в Кодекса за социално осигуряване (КСО), вкарани от служебния кабинет в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ДОО) за догодина.
Според сега действащите разпоредби една майка може да се върне на работа преди изтичането на първата година майчинство, но в такъв случай тя ще получава само 50% от размера на обезщетението. Тоест, ако обезщетението, докато тя е била в отпуска, е било 1200 лв., след връщане на работа, то ще бъде 600 лв.
От Министерство на труда и социалната политика (МТСП) обаче установяват практика, при която майките използват отпуска, получават си обезщетението за първата година майчинство в пълен размер, но и работят на друг трудов договор.
В тези случаи, освен трудовото възнаграждение, те получават и съответните парични обезщетения от ДОО в пълен размер (а не в размер 50 на сто)“, пише служебният социален министър Ивайло Иванов в отговор на депутатски въпрос.
По думите му така „се създават предпоставки за различно третиране на работещите родители“.
В проектобюджета на ДОО за 2025 г. са направени предложения за промени в КСО, съгласно които едно от условията за получаване на посочените обезщетения в пълен размер е лицето, което полага грижи за детето, да не упражнява трудова дейност, за която подлежи на осигуряване за общо заболяване и майчинство“, посочва Иванов в своя отговор.
Според данните, изведени от ресорния министър, от 1 януари до ноември тази година над 18 000 родители са получавали пари за майчинство, докато са работили при същия или друг работодател. От тях 12 514 души са сключили допълнителен трудов договор със същия работодател.
Какви са настоящите разпоредби
Според разпоредбите в КСО майките имат право да използват отпуска при бременност, раждане или осиновяване. Тя може да започне 45 дни преди определения термин и до една календарна година от датата на термина, или това са общо 410 дни. От тях 135 дни отпуска може да се използват с болничен лист за бременност и раждане, а останалите 275 дни се разрешават от работодателя с искане за отпуска.
За този период (410 дни) обезщетението е в размер на 90% от средната брутна заплата или среднодневния осигурителен доход за последните 2 години, в които майката не трябва да има прекъсвания в осигуряването.
Освен това има ограничения – дневното обезщетение „не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната“, гласи КСО.
Точният размер на обезщетението може да бъде изчислен с е-услугата на НОИ.
През втората година, започваща след изтичането на тези 410 дни, месечната сума не е обвързана с доходите на майката, а е фиксирана – 780 лв. месечно. Този размер е предложен да се запази и в проектобюджета на ДОО за 2025 г.
Майките обаче имат и друга възможност - ако родител реши да се върне на работа преди изтичането на първата година (410 дни), той може да продължи да получава обезщетение, но вместо 90% от средната брутна заплата за последните 24 месеца, то ще е 50% от нея.
Същото важи и за втората година майчинство, през която, ако майката работи, тя ще получава половината от тези 780 лв.
Някои явно са „надхитрили“ системата и докато получават обезщетение от 90% (или получават 780 лв.), работят и на допълнителен трудов договор, а по основния си са в отпуска. Това е и причината от МТСП да предлагат тези изменения.
Истинският проблем
Истинският проблем от години се корени в ниското обезщетение за майчинство. „Замразяването“ му на 780 лв. за трета поредна година (бел. ред. - в края на 2022 г. размерът бе увеличен от 710 лв. на 780 лв., считано от 1 януари 2023 г.) означава, че размерът на обезщетението още повече ще се отдалечи от този на минималната работна заплата (МРЗ), предвидена да се увеличи от сегашните 933 лв. на 1077 лв. през 2025 г.
По-притеснителното е, че според средносрочната бюджетна прогноза на Министерство на финансите (МФ) размерът на това обезщетение се предвижда да остане 780 лв. до 2028 г. включително. С други думи, при последващи увеличения на МРЗ, ако тя достигне 1500 лв. или повече, майчинството ще остане на същото ниво.