Община Русе отказва да даде летището си на държавата
Кметът Пенчо Милков заяви, че още с отпускането на помощта от 2.6 млн. лв. са били заложени „капани“ от държавата
След като министърът на транспорта Николай Събев изпрати писма до кметовете на Русе и Бургас с искане двете летища край с. Щръклево и Равнец да станат държавни, пръв реагира кметът на Русе Пенчо Милков. Той заяви, че общината няма да върне летището в града на държавата. На брифинг пред медиите кметът подробно обясни каква комуникация е водена до момента с институциите, за да може аеропорта да изпълнява граждански полети.
Прехвърлянето на държавата не е вариантът, който община Русе би приела. Летището е на всички русенци и те от години чакат да могат отново да го ползват“, заяви Милков.
Според него в писмото от министерството има правна неточност. В него се посочвало, че летището е публична общинска собственост, а то, според Милков, е частна общинска собственост.
„Веднага върнахме отговор, че съществува правна възможност полетите да се възстановят и то бързо, без да е необходимо летището да стане собственост на държавата. Необходима е промяна в една-единствена дума в Закона за българското въздухоплаване, която ще позволи с решение на Общинския съвет да учредим правото на ползване към държавата, без тя да става негов собственик“, заяви Милков.
Той обясни, че в началото на март от страна на ресорният министър Събев е постъпило неофициално предложение гражданските полети на летището да се възстановят от държавното дружество „Летище София“ ЕАД, което разполага с материални ресурси, хора и познания. Според Милков тази идея е била възможна и позволява бързо разрешаване на въпроса.
Кметът настоя за промени в Закона за българското въздухоплаване, който в момента не поставя наравно държавните и общинските летища. Докато на първите се дава възможност да избират между държавно предприятие или частен концесионер, който да ги стопанисва, при общинските това може да се прави единствено от концесионер.
Милков обясни, че още с отпускането на помощта от 2.6 млн. лв. за подобряване на инфраструктурата на летището чрез министерско постановление, са били поставени „капани“. Общината трябвало да доказва пред Европейската комисия, че отпуснатите средства не представляват нерегламентирана държавна помощ и че общината може да разходва средствата, след като получи одобрение от ЕК.
Аз трябва да попълня едни декларации. Тези декларации не се попълват, съобразно регламентите на ЕК, от лицето, получаващо парите, а се попълват от лицето, даващо парите. Най-малкото аз не разполагам с информацията, която трябва да попълня. Там има данни, които се притежават от държавата. Примерно, какъв е трафикът на другите летища? Откъде да знае кметът на Русе какъв е трафикът?“, заяви Милков.
Въпреки това Министерството на финансите е дало насоки на общината. Кметът заяви, че има множество разменена комуникация относно попълването на декларациите, които вече са изпратени. Също така, Милков посочи, че лично е споделил на транспортния министър опасенията си относно условията в постановлението.
Директорите на дирекциите в Министерство на финансите ясно ни обясниха, че такива процедури за летища отнемат много време и буквално предизвикахме насмешка с опитите си да пишем такива декларации.“
От МФ са заявили, че общината трябва да намери консултант, който да напише заявленията. Милков, заяви, че и това е направено.
За мен това е капан в постановлението, и то… Това е една процедура, която мека казано, би удължила усвояването на средствата.“
На 30 март транспортният министър Събев сподели материал на Economic.bg в профила си в социалната мрежа Facebook. В поста си Събев критикуваше статията, но и посочи, че отлагането на пускането на аеропорта в експлоатация е по вина на община Русе, която от три месеца не подава документите към ЕК.
Твърденията, че община Русе не е предприела нищо са, меко казано, неверни още повече, че цялата информация е предоставена на всички. Още повече, че ясно заявих, че не желая да се говори през социални медии. След като видях, че комуникацията тръгва през социалните медии, от миналата седмица насам съм търсил неколкократно комуникация чрез писма, чрез телефонни обаждания и съобщения, но до такава комуникация не стигнах."
Не искам да бъде остроумен, това го прочетох, все едно го е писал човек, с когото не съм говорил до оня ден. Все едно го е писал някой сътрудник. Това не може да го напише човек, който знае какво е свършено до момента, обясни кметът.
Той заяви желанието си комуникацията на общината с МФ и транспортното ведомство да продължи и заяви, че желае лична среща с ресорният министър Събев. Кметът е убеден, че само с общи усилия от институциите, летището може да започне да извършва търговски граждански полети.