Очертава се глобална данъчна война
Най-тежко ще пострадат големите технологични компании, които са в несигурна територия
Патовата ситуация във Вашингтон може да разруши забележителната данъчна сделка, която беше старателно изковавана между 140 страни повече от десетилетие.
Някои анализатори казват, че неспособността на Съединените щати да ратифицират сделката може да доведе до данъчна война между най-богатите нации, която ще удари особено тежко технологични гиганти като Google, Apple, Meta и Amazon.
Какво се случва: Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) работи от години, за да договори сделка между своите страни членки, която ще затвори вратичките, позволяващи на големите мултинационални компании да избягват плащането на до 240 милиарда долара данъци всяка година.
През 2021 г. ОИСР излезе със споразумение, което всички страни подписаха. Наречена реформа „Стълб 1“, тя просто ще изисква от компаниите да плащат данъци в страната, в която са направили парите си, независимо дали компанията е със седалище там или не.
Отне повече от десетилетие работа на ОИСР и свързаните с нея страни, за да се стигне дотам.
Проблемът: Реформата по „Стълб 1“ трябваше да бъде ратифицирана до 30 юни. Това обаче не се случи.
Докато администрацията на Байдън като цяло подкрепя плана, републиканците в Сената са против него и разделеният Сенат спря САЩ да ратифицират споразумението. „Съгласно Конституцията на САЩ данъчните споразумения изискват съвет и съгласие на Сената с мнозинство от две трети за одобрение“, според уебсайта на Сенатската комисия по финанси.
Междувременно бившият президент Доналд Тръмп посочи, че няма да подкрепи реформите, ако бъде избран отново през ноември.
Други държави не чакат да разберат. Канада наскоро въведе местен данък върху най-големите технологични компании в света, нещо, което договорът на ОИСР се опитваше да избегне. Нова Зеландия заяви, че ще въведе свой собствен данък върху цифровите услуги за големи мултинационални компании от 2025 г.
Манал Корвин, директор на Центъра за данъчна политика и администрация към ОИСР, казва, че преговорите все още продължават.
Държавите все още са на масата, точно защото постигаме напредък“, написа тя в изявление в понеделник. „С постигането на всеки един от тези етапи, независимо дали сме приключили успешно до дадена дата или не, ние се доближаваме до финалната линия“, каза тя. „Точно затова ангажиментът остава висок и оставаме оптимисти, че групата може да постигне окончателно споразумение.“
Какво означава това: Ако не влезе в сила глобално споразумение, някои държави ще започнат да се състезават да привличат приходи от големи мултинационални компании чрез намаляване на данъците им, което понякога се нарича „данъчна война“.
Това също ще означава, че големите технологични компании ще трябва да се борят с непоследователни данъчни кодекси по целия свят, тъй като националните данъци се увеличават (например в Канада и Нова Зеландия).
Когато компаниите се чувстват сигурни и могат да предскажат накъде върви политиката и какви ще бъдат глобалните финансови перспективи в обозримо бъдеще, те са много по-уверени в правенето на инвестиции“, каза Меган Фънкхаусър от Съвета за индустрията на информационните технологии – група, която представлява технологичния сектор.
Ако данъчното облагане и глобалната политика спрямо цифровите компании са „несигурни, непредвидими и нестабилни“, казва тя, компаниите може да не искат „да правят инвестиции, да допринасят за икономическия растеж и да създават и запазват работни места“.