Офис проектите се променят: Споделените пространства стават задължителни
Дистанционната работа започва да се разглежда от компаниите като възможност в конкретна ситуация, а не като устойчив модел
Споделените офис пространства ще станат задължителна част от микса площи в големите офис проекти, прогнозира Йордан Кръстев, мениджър „Офис площи“ в Cushman&Wakefield Forton в разговор за Economic.bg. По думите му много компании вече търсят гъвкав елемент в микса от площи като реакция на несигурната среда и трудната прогнозируемост на бизнеса.
Офис пазарът в София към момента показва признаци на плавно възстановяване. Наемната активност през първата половина на 2022 г. се задържа над средните нива за този период от годината, но голяма част от сделките са за подновяване на договори или преместване в друг офис, което не води до висока нетна усвояемост.
Нови бизнес зони
Бул. "Цариградско шосе" се утвърди като една от големите офис зони в София. По наши данни към момента в района на булеварда има близо 478 000 кв. м офис площи клас А и Б, което се равнява на малко над 20% от общото предлагане в София. Въпреки че строителната активност около булеварда продължава, една от най-бързо развиващите се офис зони към момента е тази на НПЗ "Хладилника" и бул. "Никола Вапцаров", уточнява Кръстев.
Факторите, които предопределят избора на нови офис локации, са добрата транспортна и инфраструктурна обезпеченост, близостта до метро и до големи жилищни райони. За офис проектите е много важно да имат добра видимост и лесен достъп от ключови точки на града, затова входно-изходните пътни артерии в София са предпочитани локации.
Недостиг на офис площи?
От началото на 2022 г. офис пазарът в София отбелязва относително устойчиви нива на незаети площи – около 16.4 – 16.7%. Действително има лек ръст спрямо предходната година, тъй като на пазара бяха въведени в експлоатация нови площи, а нетната усвояемост е под нивата от предходни години", казват от консултантската компания.
В същото време обаче инвеститорите в офис площи разчитат ясно сигналите на пазара и към момента обемите офис площи в строеж са на изключително ниско ниво – през последните тримесечия те са паднали под 200 000 квадратни метра.
Нови проекти, с единични изключения, не се започват. Прогнозите на Forton са в средносрочен план нивата на свободните офис площи на пазара да се успокоят, а при възстановяване на търсенето дори да се стигне до временен недостиг на офиси.
Дистанционната работа създава несигурност в инвеститорите
Дори големите корпорации признават, че заради трайно установената политика на дистанционна работа, в даден момент служителите губят принадлежността си към компанията, за която работят“, споделя мениджърът „Офис площи“ в Cushman&Wakefield Forton.
Като се има предвид горното, както и нарастващите проблеми в продуктивността на служителите, дистанционната работа се разглежда повече като решение в конкретна ситуация, а не като устойчив модел.
Всичко това забавя растежа в офис сектора и създава несигурност за инвеститорите, които от своя страна са по-предпазливи със започването на нови проекти. Това, съчетано с непрестанното разрастване на IT и BPO бизнеса в България, в бъдеще би могло да доведе до дисбаланс между търсенето и предлагането на офис площи в полза на наемодателите.