Окончателно: Ресторанти и хотели остават с 9% ДДС
Депутатите гласуваха и нулеви ставки за хляба и брашното през 2023 г.
Нулевата ставка за хляба и брашното се удължава до края на 2023 г. За същия период ще действа и намалената до 9% ставка на ДДС за туристическите, ресторантьорски и кетъринг услуги. Тези преференциални условия за правене на бизнес, които не водят до по-ниски цени за потребителите, бяха гласувани на второ четене днес с промени в Закона за данък върху добавената стойност.
Намаленото на 9% ДДС за книги, вестници, списания, бебешки пелени и храни става постоянна мярка. Депутати от "Демократична България" бяха против този подарък за печатните издания, като мнението им е, че той се прави за определени печатни издания, приближени до ГЕРБ и ДПС.
„За“ продължаване на действието на намалената ставка гласуваха 154 депутати, „против“ бяха четирима, а 7 се въздържаха. Мярката бе подкрепена от всички политически сили с изключение на депутатите от „Демократична България“, които гласуваха „против“ и „въздържал се“.
Нулевото ДДС за хляба и брашното трябваше да действа до 1 юли 2023 г., но по предложение на БСП мярката бе удължена.
От Министерство на финансите предупредиха, че 9-процентното ДДС за ресторантьори и хотелиери, предложено от ГЕРБ, ще доведе до дефицит от 520 млн. лв. годишно, предава БНР. Според ведомството има опасност изключенията с намалените ставки да се превърнат в основни, а 20% ДДС да стане изключение, което променя цялата данъчна философия.
Припомняме, че ДДС-то на ресторантьорите и хотелиерите беше намалено през 2021 г. като антиковид мярка. И въпреки че косвеният данък стана с 11 пр. пункта по-нисък, още тогава цените в заведенията започнаха да растат, вместо да намаляват. През изминаващата 2022 г. туризмът в България почти се възстанови от пандемията – и като приходи и като посещения.