Основателят на криптопирамидата terraUSD се укрива в Сърбия
Схемата на До Куон с алгоритмичната „стабилна“ монета струва на инвеститорите над 40 млрд. долара
Южнокорейските власти твърдят, че До Куон, провалилият се шеф на криптовалутата зад колапса на токените terraUSD и Luna на стойност 40 милиарда долара, се укрива в Сърбия. Прокуратурата на Южния район на Сеул каза, че ще работи с Белград за задържането му. 31-годишният Куон беше обвинен в измама и нарушаване на закона за капиталовите пазари, след като токените се сринаха през май, припомня BBC.
През септември Интерпол издаде международна заповед за ареста му.
Южнокорейските прокурори казаха, че той е пътувал през Дубай до неизвестна страна, след като е напуснал Сингапур, където е централата на неговата компания Terraform.
Червената бюлетина на Интерпол е искане към правоохранителните органи по целия свят да открият и временно арестуват лице в очакване на екстрадиция, предаване или подобно правно действие.
Южна Корея и Сърбия нямат договор за екстрадиране, но в миналото и двете страни са се съгласили с искания съгласно Европейската конвенция за екстрадиция.
Куон по-рано отрече, че се укрива, но не разкри местонахождението си.
„Аз не бягам или нещо подобно – за всяка правителствена агенция, която е проявила интерес да комуникира, ние сме в пълно сътрудничество и нямаме какво да крием“, написа той в Twitter през септември.
Прокуратурата също така е издала заповеди за арест на други петима души, които не са назовани, но са свързани с така наречения стейбълкойн Terra и неговия сестрински токен Luna.
Стабилните монети са проектирани да имат сравнително фиксирана цена и обикновено са привързани към стока или валута от реалния свят. Стойността на Terra обаче се срина по време на масовия срив на криптовалутата тази година.
Системата Terra Luna се срина през май, като цената на двата токена падна почти до нула, а последствията удариха по-широкия криптопазар.
От най-високото ниво – при 116 долара през април – монета Terra сега струва по-малко от 0.0002 долара.
В световен мащаб инвеститорите в двете монети са загубили около 42 милиарда долара, според фирмата за анализ на блокчейн Elliptic.
След срива им директорът на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева каза, че стейблкойните, които не са подкрепени с активи, които да ги поддържат, са пирамидална схема.
„Когато разглеждаме стейбълкойните, това е областта, в която се случи голямата бъркотия. Ако стейбълкойн е подкрепен с активи, едно към едно, той е стабилен. Когато не е обезпечен с активи, но е обещано да осигури 20% възвръщаемост, това е пирамида“, каза тя по време на провеждащия се през май Световен икономически форум.
Какво се случва с пирамидите? ... В крайна сметка те се разпадат на парчета“, заключи ръководителят на МВФ, цитирана от CNBC.
Стейбълкойните са вид криптовалута, следяща движението на някакъв традиционен актив. TerraUSD на теория беше е обвързана с щатския долар в съотношение почти 1:1 и на пръв поглед изглежда много стабилна. На практика обаче тя е алгоритмична "стабилна" монета и реално няма резерви. Вместо това обвързаността с американската валута разчита на специален алгоритъм и в крайна сметка се оказа, че за поддържането ѝ основателят на пирамидата е използвал биткойни.