35% от видео гледанията са по заявка
Потребителите прекарват шест часа седмично в гледане на телевизионни сериали и програми в интернет, сочи проучване
Video-On-Demand (VOD) (Видео по заявка) услугите успяват да отговорят на желанията на потребителите, позволявайки им да променят навиците си на гледане. Днес потребителите прекарват шест часа седмично в гледане на телевизионни сериали в интернет, програми и филми – което е повече от два пъти спрямо 2011 г. Ако добавим и записаното и сваленото от интернет съдържание в уравнението, можем да заключим, че към момента 35 на сто от всички TV и видео гледания се реализират по заявка.
Това сочат резултатите от доклада TV & Media Report 2015 на Ericsson ConsumerLab.
Други резултати подчертават значителния ръст на потребителите, които гледат видео на мобилно устройство: 61% днес гледат на своите смартфони, което е 71-процентно увеличение спрямо 2012 г. Ако вземем таблетите, лаптопите и смартфоните под внимание, близо две трети от времето, прекарано от тийнейджърите в гледане на телевизия и видео, е на мобилно устройство
В същото време, платформите за генерирано от потребителите съдържание (UGC) заемат все по-голям дял. Близо 1 на 10 потребители гледат YouTube повече от три часа на ден, а един на всеки трима днес счита за много важно да може да гледа UGC на своя телевизор у дома. В допълнение, проучването отчита, че нарастващата популярност на платформите богати на генерирано от потребителите съдържание като YouTube, е довела до ръст на популярността на образователни или обучителни видеоклипове, като потребителите гледат такива клипове средно по 73 минути на седмица.
Андерс Ерландсон, старши консултант в Ericsson ConsumerLab, споделя: "Продължителният ръст на услугите за поточно видео по заявка и генерирано от потребителите съдържание подчертава важността на три фактора за зрителите в днешно време: страхотно съдържание, гъвкавост и високо ниво на цялостното преживяване. Иновативните бизнес модели, които покриват тези три условия, са от решаващо значение за създаването на едновременно подходящи и привлекателни телевизионни и видео предложения в момента."
Други значими резултати от Ericsson Consumer Lab TV & Media Report 2015 включват:
Изобилието променя играта: Гледането на множество телевизионни епизоди един след друг бързо се превърна в ключова част от TV и видео изживяването. Този навик е популярен сред потребителите на абонаменти за Video-On-Demand (S-VOD) на услуги като Netflix, Amazon Prime и HBO - 87% от тях гледат множество епизоди един след друг поне веднъж седмично.
Трудността за намиране на съдържание: Половината от потребителите, които гледат линейна телевизия заявяват, че не могат да открият нищо атрактивно за гледане на дневна база. Потребителите смятат, че препоръчаното съдържание по телевизията просто не е интелигентно или не отговаря достатъчно на личния им вкус.
Различни пакети, различни отношения: 22% от потребителите, които никога не са имали абонамент за платена телевизия, вече плащат за услуги за ОТТ-съдържание.
Линейната телевизия остава ключова: Популярността на линейната телевизия остава висока, най-вече благодарение на възможността за гледане на премиум съдържание в реално време, като спорт, както и благодарение на своята социална значимост. В тази връзка, линейната телевизия често действа като "семейно огнище на домакинството".
На базата на интервюта с над 22 500 души, резултатите на Ericsson ConsumerLab TV & Media Report 2015 г. са представителни за 680 милиона потребители, което го прави най-голямото проучване по рода си в телевизионния бранш.
Интервюта са проведени с потребители на възраст 16-59 и 60-69 г. на 20 пазара: Бразилия, Канада, Китай, Колумбия, Франция, Германия, Гърция, Ирландия, Италия, Мексико, Португалия, Русия, Испания, Южна Корея, Швеция, Тайван, Турция, Великобритания, Украйна и САЩ. Всички респонденти притежават широколентова интернет връзка у дома и гледат телевизия/ видео поне веднъж седмично. Почти всички използват интернет ежедневно.