Паундът рухна до рекордно дъно спрямо долара
Анализатори очакват спешна реакция от Банката на Англия
Стерлингът се срина до рекордно ниско ниво в понеделник в отговор на антикризисния план на новия британски министър на финансите. Стремглавото потъване на паунда предизвика спекулации за спешна реакция от страна на Банката на Англия (BoE), докато доверието в плана на Великобритания за овладяване на кризата изглежда се изпарява и уплашените инвеститори се насочват към щатски долари.
По време на 20-минутното потъване за кратко паундът поевтиня с близо 5% до 1.0327 долара, пробивайки под дъното от 1985 г. Пътят надолу бе ускорен от по-слабата ликвидност в сесията в Азия, но дори частичното възстановяване до 1.05 долара валутата все още е надолу с около 7% в рамките на само две сесии.
За това тримесечие спадът е с около 11%.
Със сигурност BoE ще трябва да се намеси днес и в този момент всички ще се окажат със значително по-високи ипотечни лихви, за да се направи опит да се стабилизира паундът“, смята стратегът на Rabobank Майкъл Евъри в Сингапур.
Днешният спад идва в продължение на петъчния, когато британската лира пое надолу след обявяването на исторически данъчни облекчения от Куаси Квартенг, новият финансов министър на Великобритания. Още тогава финансовите пазари бяха разтърсени от неговата икономическа програма, целяща да стимулира растежа. Той обаче не изглежда да се притеснява от острите реакции през последните дни.
Квартенг обяви премахване на най-високата ставка на данъка върху доходите в страната и отмяна на планираното увеличение на корпоративните данъци. В неделя дори даде заявка, че „има още какво да се прави“.
Какво още се случва на пазарите
Сривът изпрати долара като цяло нагоре и той достигна многогодишни върхове за австралийската валута, новозеландската и юана. Разширяващото се безпокойство, че високите лихвени проценти ще навредят на растежа удари и азиатските валути и акции, като износителите – от японските автомобилни производители до австралийските миньори – бяха засегнати тежко.
Еврото се колебаеше до най-ниското си ниво от две десетилетия при 0.9660 долара поради нарастване на риска от ескалация на войната в Украйна, преди да се стабилизира на 0.9686 долара.
Победата на десния алианс на Джорджа Мелони в Италия не предизвика особени реакции. „Очаквам сравнително малко въздействие, като се има предвид, че „Лига“, партията с най-малко проевропейска позиция, се оказа слаба“, коментира по този повод Джузепе Серсале, фонд мениджър и стратег в Anthilia в Милано.
Що се отнася до акциите, най-широкият индекс на MSCI за азиатско-тихоокеански акции извън Япония се понижи с 1% до двегодишно дъно. Той се насочва към месечна загуба от 11%, най-голямата от март 2020 г. Японският Nikkei потъна с 2.2%.
Nasdaq изтри повече от 5% за втора поредна седмица, докато S&P 500 падна с 4.8%.
Миналата седмица акциите и облигациите се сринаха, след като Съединените щати и дузина други страни повишиха лихвените проценти и дадоха сигнал за предстояща икономическа болка. Япония се намеси в търговията с валута, за да подкрепи йената. А инвеститорите загубиха доверие в икономическото управление на Великобритания.
Петролът и златото се стабилизираха след спадове спрямо покачващия се долар миналата седмица. Златото достигна повече от двегодишно дъно в петък, а в понеделник и се купува за 1643 долара за унция. Фючърсите на суровия петрол Brent достигнаха 86.29 долара.