Пазарът на стомана в Европа може би е стигнал дъното
Индустрията страда от слабото търсене на автомобилната индустрия и евтиния внос отвън
~ 2 мин.
Изпадналият в затруднение пазар на стомана в Европа дава признаци, че е стигнал дъното, показва анализ на най-големият производител в света – индийската ArcelorMittal. Но тъй като автомобилният пазар остава слаб, е рано да се мисли, че е започнало възстановяване.
Според Герт ван Поелвоорде, главен изпълнителен директор на компанията, отговарящ за плоските продукти в Европа, цените на стоманата в ЕС започват да се повишават и това е сигнал, че дъното е стигнато.
ArcelorMittal вече обяви намаляване на производството в Европа миналия месец, тъй като пазарът се оказа под силен натиск заради американските мита и по-слабото търсене в Китай. Доставките за Европа също намаляват, а цените на желязната руда – основна суровина при производството на стомана, се покачват.
„Ако световната икономика остане такава, каквато е днес, стоманодобивната промишленост вероятно е преминала дъното“, каза Поелвоорде в интервю за Bloomberg. “Наистина се надявам, че спадът на цените вече е приключил“, добави той.
Цените за горещо валцуваната серпентина в Северна Европа нараснаха с 15 евро на тон до 480 евро през миналата седмица. Това е най-голямото увеличение за последните 12 месеца, показват данни на Kallanish Commodities.
„По-високите цени са въпрос на оцеляване за индустрията сега. Скорошният скок е далеч от достатъчния, като цените все още са с 50 до 60 евро по-ниски от миналата година, но стойността на производството е много по-висока“, каза Ван Поелвоорде.
ArcelorMittal се присъедини миналата седмица към други европейски производители на стомана в отворено писмо до лидерите на ЕС, като в позицията бе заявено, че без по-значителни ограничения на вноса в Европейския съюз кризата в индустрията в региона ще се влоши.
Според Ван Поелвоорде пазарът може да започне да се възстановява през четвъртото тримесечие на тази година, ако възстановяването на автомобилния сектор стане факт и ако Европейската комисия ограничи вноса на стомана с ниска цена, наводнявайки континента. „Ако регулаторните органи не си свършат работата, европейската индустрия ще продължи да се свива в бъдеще“, каза той.
Комисията заяви в петък, че ще ускори прегледа на вноса на стомана, който преди това бе планиран да приключи до края на септември.