Петков и Ковачевски обещаха въздушна линия до два месеца
Премиерите на двете държави обещаха най-после да открият граничния пункт „Клепало“
До 60 дни въздушната линия между София и Скопие ще е работеща. За това са се разбрали премиерите на България и Северна Македония по време на днешното посещение на Кирил Петков при колегата му Димитър Ковачевски. Също така те са постигнали съгласие бързо да бъде изграден ГКПП „Клепало“ – между общините Струмяни и Берово.
София се е съгласила да използва в официална и публична комуникация краткото име на западната ни съседка „Северна Македония“, вместо дългото – „Република Северна Македония“. Ковачевски обяви, че страната му е изпратила „вербална“ нота до ООН, за да се запише и краткото име като официално.
От тук нататък добросъседството ще се измерва в реални стъпки и резултати. Много се радвам, че мога да казват „Северна Македония“, коментира българският премиер.
Той поздрави министрите на транспорта на двете държави, които също са участвали в срещата, че са постигнали разбирателство за въздушната линия и граничния пункт, за който се говори от 50 години.
Откриването на ГКПП-то ще направи по-лесно развитието на туризма, търговията, връзките между гражданите в пограничните региони“, каза Димитър Ковачевски.
От своя страна Петков обеща, че до 30 дни ще бъдат ясни точните параметри на престоящата въздушна линия между София и Скопие, а до 60 дни тя ще е работеща. „Когато работим с резултати, даваме възможност на хората в двете държави свободно да пътуват и да правят бизнес. Всички ще спечелим много от това.“
Двамата потвърдиха, че на 25 януари ще има общо заседание на двете правителства в Скопие. Тогава Ковачевски официално ще е избран за премиер на страната, а Петков ще е първият държавник, посетил Северна Македония след встъпването му на власт.
Ще има работни групи, които ще работят по определени проекти за по-голямо доверие и по-добро бъдеще. Групите ще работят заедно, ще предложат съвместни проекти и действия“, коментира Ковачевски.
Тези работни групи ще трябва да решат всички проблеми, които има между двете държави, както и да се подобри свързаността и бизнес отношенията между двете държави. Ще има и културно-историческа комисия, която да се опита да реши проблемите, нерешени от предишната.
„Всяка седмица една от групите ще се събира с ясни цели и ще постига ясни резултати. За да покажем, че добросъседството има практическо измерение, а не е само политически изказвания“, каза Петков.