Петков: Не може да се затварят бизнеси, без да се подкрепят
Икономическият министър напомни, че в сегашния бюджет пари за такава държавна помощ няма и трябва да се приеме актуализацията
Без средства затварянето на бизнеса е нечестно. Не може отделни бизнеси да платят цената на цялото общество. И хем да ги затворим, хем да не им дадем помощ. Това каза служебният министър на икономиката Кирил Петков след първите разговори с представителите на бизнеса по отношение на предстоящите нови мерки срещу разпространението на COVID-19. По-рано днес здравният министър заяви, че България влиза в червената зона и вероятно другата седмица работата на заведенията ще бъде намалена до 30% и ще бъде въведен вечерен час.
Министърът отново напомни, че предишното правителство не е заложило достатъчно средства в бюджета за тази година и ако не бъде приета актуализацията спешно, пари за подкрепа на бизнеса няма да има. В момента на комисия се разглежда ремонтът на бюджета, но според депутатите той може да бъде гласуван най-рано до две или три седмици.
Председателят на Българската асоциация на заведенията (БАЗ) Ричард Алибегов, който също присъства на срещата, обяви, че в момента реално държавата не подкрепя бизнеса и не може да очаква той да спазва ограниченията. В момента те са длъжни да работят на 50% капацитет, а от другата седмица – на 30%. Той настоява държавата или да не въвежда рестрикции и да позволи работа на 100%, или да плати за ограниченията си.
На прага сме да се случи това, което очаквахме – да бъде издадена заповед за частично ограничение на заведенията и вечерен час, а това автоматично означава, че клубове, барове и дискотеки ще бъдат затворени. Десетки хиляди хора ще отидат на улицата. И алармирахме, че няма подкрепа“, каза Алибегов.
Той също призова да се приеме актуализацията на бюджета възможно най-бързо, за да има пари за бизнеса при евентуално затваряне на заведенията. „Към този момент имаме добри намерения, казали сме от какво имаме нужда, но на този етап финансова подкрепа от държавата няма. Но дано няма ограничения от здравните власти преди приемане на актуализацията“, каза той.
Той предупреди, че браншът губи работна ръка, защото персоналът се преквалифицира, притеснен от несигурността. „Как да задържим персонала? Загубили сме стотици хиляди работници, които са се преориентирали. Няма никаква предвидимост. Това ще е четвърто затваряне за година и половина. Няма как да се случи“, добави Алибегов.
Петков също така призова хората да се ваксинират и държавата, заедно с бизнеса, да намерят начин да стимулират ваксинационния процес.
Имаме доста държавни служители, трябва да помислим какво трябва да се направи. И бизнесът трябва да го направи. Всеки един от секторите признава за огромния приближаващ проблем. Има някои сектори, които са много засегнати – ресторантите и туризмът, с много висок приоритет. Но има много други индустрии засегнати – техните доставчици“, добави министърът.
Той е против задължителната ваксинация, но смята, че трябва да се намери начин да се поощрят най-опасните сектори.