Петролът объркано търси посока преди срещата на ОПЕК
Рекордите на американските фондови пазари продължиха и през втората търговска сесия за седмицата
Рекордите на американските фондови пазари продължиха и през втората търговска сесия за седмицата. Поредица силни финансови отчети, сред които на Pfizer, тласнаха за пореден път главните индекси до нови висини. Медицинският гигант отчете повече приходи от очакваното, отбелязвайки ръст от над 4% за деня. Илон Мъск в пост в Twitter успокои страстите покрай нашумялата сделка с Hertz, споменавайки, че договор с рент-а-кар компанията не е подписван – в резултат на което акциите на Tesla цял ден се търгуваха на червено, както и след сесията. Въпреки това NASDAQ достигна нов рекорд от 15 649 пункта, след като се увеличи с 0.34%. Dow Jones и S&P 500 също напреднаха с 0.39% и 0.37% респективно.
В Европа немският DAX отново е в подножието на рекордните си стойности от лятото, покачвайки се с 0.94% след силно представяне на компании в секторите търговия на дребно, транспортни услуги и здравеопазване. FTSE 100 се снижи с 0.19%.
Нефтът поевтиня и не показа ясна посока на движение цял ден, като инвеститорите все още преценяват бъдещите си ходове въз основа на ОПЕК срещата в четвъртък – най-близкият фючърсен контракт на WTI се търгува на цени от 82.97 USD за барел.
Златото пък явно още отсега знае изхода от ФЕД срещата днес и решението за потенциално непроменения основен лихвен процент, след като слезе под 1 790 USD и не вдъхна доверие за пореден ден, че кота 1 800 може да бъде пробита – тройунция се търгува на цени от 1 788 USD.
Акценти днес
Икономически данни – Среща на ФЕД и основен лихвен процент в САЩ
Днешният ден ще предложи широка селекция от икономически данни, започващи от Европа преди обед с нивото на безработица в Еврозоната и обръщение на президента на ЕЦБ Кристин Лагард. В ранния следобед ще разберем за промята в заетостта в Щатите според института ADP, малко по-късно по традиция са запасите на лек суров петрол, докато вечерта ще бъде фокусирана върху срещата на ФЕД.
Инструмент на фокус
Rio Tinto ADR – Дневна
След като цената почти цяла година се движи в предвидими граници, ограничени от съпротива около 95 USD, акциите на компанията влязоха в низходящ тренд, който се задълбочи през последния месец. Фючърсите на медта намаляха драстично след спекулациие относно ниските запаси на суровината на лондоската борса, а това е лидера сред добиваните от компанията материали. Сегашната цена се намира на ключово ниво, а именно подкрепата около 60 USD, която е особено силна от още преди година. Откъм възходящи движения 50-периодната експоненциална пълзяща средна и нивото 70 USD са първа цел пред биковете.
EUR/CHF – Дневна
Валутната двойка се намира в низходящ тренд от началото на април, като дори подкрепата около психологическото ниво 1.07 CHF не помогна на мечките на пазара. Цената е силно ограничена от съпротивата около 1.09 CHF в дългосрочен план, докато в низходяща посока негативните движения могат да се задълбочат с отслабването на еврото спрямо всички главни валути. RSI индикатора ни показва, че се намираме дълбоко в препродадените стойности, така че въпреки всичко не е изключен и повторен опит за движение над подкрепата.
Sugar – Дневна
Най-близкият фючърсен контракт на захарта е в постепенен, но постоянен устрем още от преди лятото, ала октомври месец не бе особено добър спрямо сладката суровина. 50-периодната експоненциална пълзяща средна като подкрепа бе пробита и сега е в ролята на съпротива, след като цената отскочи от друга локална подкрепа около 19 USD, която издържа на опити за низходящи движения на няколко пъти. Ценовото развитие ще бъде интересно идните седмици, особено като навлизаме в сезонно силния период за захарта, а именно зимните празници. Линиите на MACD индикатора са почти пресечени в полза на купувачи, така че повторен опит за пробив и задържане над 50 ЕМА може да последва скоро.
CAC40 – Дневна
Френският индекс на най-големите 40 компании се съвзе от мимолетната корекция и достигна нов рекорд. Съпротивата около 6 750 пункта не бе достатъчно силна, а силната подкрепа от 100 ЕМА предвещаваше повторни опити за покоряване на нови висоти. В скоро време корекция може и да няма, особено с продължаващата либерална монетарна политика от страна на ЕЦБ, но ако има, то ще бъде интересно дали старата съпротива ще бъде бъде нова подкрепа за биковете на пазара. Бавният Стохастик ни показва, че се намираме в дълбоко прекупените територии, но въпреки всичко ентусиазмът на световните фондови пазари е осезаем и не е за подценяване.