Петролът отново падна под 100 долара за барел
Американската суровина дори докосна 95 долара за барел, а цената се движи от страховете за предстояща рецесия
Фючърсите на петрола сорт Брент паднаха под 100 долара за барел, а американския WTI дори докосна 95 долара, предава Reuters. Инвеститорите разпродаваха петролни позиции поради опасения, че агресивното повишаване на лихвените проценти ще стимулира икономически спад, който ще удари търсенето на суровината.
Цените на нефта паднаха с повече от 7% във вторник на фона на нестабилна търговия, а тази сутрин разпродажбите продължават. Към 7.40 ч. българско време сорт Брент се търгува за 99.40 долара за барел, а американският лек суров петрол (WTI) струва 95 долара за барел.
Друго безпокойство е, че повишаването на лихвените проценти в САЩ в отговор на високата инфлация ще тласне нагоре долара, което също ще подкопае цените на петрола.
Страховете от рецесия продължават да удрят пазара, a силата на щатския долар и обострянето на случаите на COVID в части от Китай със сигурност не помагат“, каза Уорън Патерсън, ръководител на стратегията за суровини в ING.
Стивън Инес, управляващ партньор на SPI Asset Management, насочва вниманието към очакваното публикуване на вероятно горещи данни за инфлацията в САЩ по-късно в сряда.
Икономисти, анкетирани от Reuters, очакват числата да покажат, че потребителските цени са се е ускорили с 1.1% месечно и 8.8% годишно.
Подновените ограничения за движение в Китай също натежаха на пазара. Множество градове във втората по големина икономика в света предприеха нови мерки – от спиране на бизнеса до по-широки блокирания – в опит да обуздаят вълната от нови инфекции от силно заразен подвариант на COVID-19.
Във вторник доларовият индекс, който проследява валутата спрямо кошница от шест конкуренти, се покачи до 108.56 пункта – най-високото ниво от октомври 2002 г.
Петролът обикновено се търгува в щатски долари, така че по-силните зелени пари правят стоката по-скъпа за притежателите на други валути, оказвайки натиск върху търсенето и цената ѝ в долари.
Запасите от суров петрол в САЩ се повишиха с около 4.8 милиона барела през седмицата, приключила на 8 юли. Запасите от бензин нараснаха с 3 милиона барела, докато запасите от дестилат са се повишили с около 3.3 милиона барела, според пазарни източници, цитиращи данни на Американския петролен институт във вторник.
Междувременно пазарът следи отблизо посещението на президента на САЩ Джо Байдън в Близкия изток, където се очаква той да поиска от Саудитска Арабия и други производители от Персийския залив да увеличат производството на петрол, за да помогнат за стабилизиране на цените.
В месечен доклад, публикуван във вторник, ОПЕК очаква световното търсене на петрол да нарасне през 2023 г. и че пазарът ще остане напрегнат. Картелът изчислява, че ще са необходими допълнителни 900 000 барела на ден от неговите членове през 2023 г. спрямо 2022 г., за да се балансира пазарът.