Politico: ЕС се отказа от санкциите срещу руския ядрен сектор
Европейската комисия срещна отпор от няколко държави заради подготвяните санкции, България е една от тях
Европейската комисия се отказа от плановете си да санкционира руския ядрен сектор или негови представители в предстоящия, десети пакет от санкции. Това заявиха дипломати пред европейското издание Politico.
Поредният пакет санкции срещу Русия трябва да бъде приет по повод годишнината от инвазията на Москва в Украйна, която започна на 24 февруари, а целта е да се затрудни финансирането на войната и да лиши Путин от ресурсите, от които се нуждае, за да произвежда оръжия за фронта. Този пакет трябва да бъде приет идните дни, като още се водят преговори на ниво ЕС.
Европейската комисия първоначално каза на страните от общността, че ще се опита да изготви санкции, насочени към гражданския ядрен сектор на Русия. И преди срещата на лидерите на ЕС миналата седмица украинският президент Володимир Зеленски призова Блока поне да наложи санкции срещу руската компания за ядрена енергия „Росатом“.
Но този план се провали, казаха тримата дипломати, посочвайки последните проекти на санкции.
Пакетите от санкции на ЕС са разделени на няколко части: нови правила, които са насочени към специфични сектори, като авиацията или военните, и списъци, които налагат визови ограничения и замразяване на активи на лица и компании – но никой не включва ядрения сектор, според чернови, с които Politico разполага, и дипломати от ЕС, които говорят при условие за анонимност.
За санкциите срещу руския ядрен сектор ЕС срещна отпор от няколко държави. И въпреки че не се споменава в материала на Politico, една от тях е България.
Миналата седмица президентът Румен Радев заяви в Брюксел, че България ще наложи вето на това предложение, тъй като приемането на европейски санкции срещу Русия в областта на ядрената енергетика ще повлияе пряко на българската енергетика.
Ние не можем да приемем санкция в ядрената енергетика. Ако се наложи, ще наложим вето, да“, заяви президентът преди заседанието на ЕС.
Politico посочва, че Унгария също отдавна се противопоставя на фокуса към ядрения сектор, посочвайки зависимостта си от „Росатом“. За да преодолее потенциално вето от страна на Унгария, ЕС обмисляше да включи отделни служители на „Росатом“ и други компании в списъка, но в крайна сметка реши да не го направи.
Унгария не го допуска, тъй като тяхната ядрена централа е собственост на „Росатом“ и те казват, че произвежда 50% от енергийните доставки на страната. Но санкциите срещу лица (освен главния изпълнителен директор) не трябва да оказват влияние върху енергийната сигурност“, каза висш дипломат на ЕС. „И ЕС трябва да отговори на искането на Зеленски“.
Франция също изрази предпазливост, като служител на френското министерство на икономиката каза пред репортери по-рано тази седмица, че "много атомни електроцентрали използват руско гориво".
Някои дипломати от ЕС изразиха разочарование от този ход.
Тъжно е. Що се отнася до ядрената част... никой не ни каза, че не е добре или ще бъде проблем", каза първият дипломат на ЕС. "Ето защо сме изненадани."