Половината американски банки са потенциално неплатежоспособни
Доклад на Stanford University изчислява, че активите на повече от 2315 американски банки в момента са по-малко от пасивите им
Пълният банков шок от затягането на паричната политика от страна на Федералния резерв на САЩ все още не е достигнат, но неговите размери изглеждат опасни. След като миналия месец станахме свидетели на втория и третия по големина банкови фалити в историята на САЩ, сега изследване на авторитетния Stanford University отчита, че половината от 4800-те американски банки вече изгарят своите капиталови буфери и стават неплатежоспособни.
Призрачно е. Хиляди банки са под повърхността“, каза професор Амит Серу, банков експерт в Stanford University. „Нека не се преструваме, че става дума само за Silicon Valley Bank и First Republic. Голяма част от банковата система на САЩ е потенциално неплатежоспособна“.
Резултатът от паричното затягане на Фед ще бъде факт в следващите месеци. Голяма купчина от дългове трябва да бъде рефинансирана през следващите шест тримесечия. Само тогава ще научим дали финансовата система на САЩ може безопасно да намали излишния ливъридж, предизвикан от екстремните парични стимули по време на пандемията.
Доклад на Stanford University изчислява, че повече от 2315 американски банки в момента разполагат с активи, чиято стойност е по-малка от пасивите им. Пазарната стойност на кредитните им портфейли е с 2 трилиона долара по-ниска от обявената балансова стойност.
Тези заемодатели включват и големи компании. Една от 10-те най-уязвими банки е глобално системно образувание с активи над 1 трилион долара. Други три също са големи банки.
Това не е проблем само за банките под 250 милиарда долара, които не трябваше да преминават стрес тестове“, подчертава Серу.
Министерството на финансите на САЩ и Федералната корпорация за гарантиране на депозитите (FDIC) смятаха, че са спрели кризата, като спасиха неосигурените вложители на Silicon Valley Bank и Signature Bank.
Белият дом се отказа от пълна гаранция за всички депозити, защото това би изглеждало като социално подпомагане за богатите. Освен това FDIC има само $127 милиарда активи и в крайна сметка самата тя може да се нуждае от спасителна помощ.
Американските власти може и да овладеят незабавната ликвидна криза, като гарантират временно всички депозити. Но това не засяга по-голямата криза на платежоспособността.
Министерството на финансите и FDIC все още са във фаза на отказ. Те обвиняват за провалите безразсъдното отпускане на заеми, лошото управление и прекомерното разчитане на шепа банки на незастраховани неосигурени вложители.
Те казаха същото, когато Bear Stearns падна през 2008 г. Всичко щеше да бъде наред“, каза проф. Серу.
Проблемите на последната проблемна банка обаче са по-специални. First Republic отпуска заеми на стартиращи технологични фирми, но се проваля главно при търговски имоти. И според доклада на Stanford University няма да е последният в този смисъл. Офис сградите и индустриалната собственост са в ранен стадий на дълбок спад.
„Там, където се намираме днес, е почти идеална буря“, каза Джеф Файн, гуру за недвижими имоти в Goldman Sachs.
Лихвите се повишиха с 400 до 500 базисни пункта за една година, а финансовите пазари почти напълно се затвориха. Ние изчисляваме, че има четири до пет трилиона долара дългове в търговските сектори, от които около един трилион са с падеж през следващите 12 до 18 месеца“, каза той.
Пакетите от заеми за търговски имоти (CMBS) обикновено са с кратки падежи и трябва да се рефинансират на всеки две до три години. Заемите експлодираха по време на пандемията, когато Фед наводни системата с ликвидност. Този дълг е изискуем в края на 2023 г. и 2024 г.
Може ли загубите да са толкова лоши, колкото ипотечната криза? Вероятно не.
Capital Economics казва, че инвестиционният балон в жилищни имоти в САЩ е достигнал връх от 6.5% от БВП през 2007 г. Сравнителната цифра за търговски имоти днес е 2.6% от БВП.
Но заплахата също не е тривиална. Цените на търговските имоти в САЩ досега са паднали само с 4 до 5%. Capital Economics очаква спад от 22%. Това ще доведе до по-нататъшен хаос върху кредитните портфейли на регионалните банки, които представляват 70% от цялото финансиране на търговски имоти.
Мъките на Silicon Valley Bank бяха различни. Неговият грях беше да паркира излишните депозити в това, което се предполага, че е най-сигурният финансов актив в света: държавните ценни книжа на САЩ. Тя беше насърчена да направи това съгласно правилата за претегляне на риска на регулаторите от Базел.