Половината българи са пътували споделено
Основното предимство е пестенето на средства, а притесненията са свързани с безопасността
~ 2 мин.
51% от българите са пътували споделено. Останалите 49% нямат опит с такава практика, но над 72% казват, че по-скоро или със сигурност биха се включили в споделено пътуване. Това показват основните резултати от национално изследване „Нагласи към интелигентното и споделено придвижване”, което обхваща хора на възраст между 18 и 65 години, при проведени 800 ефективни интервюта в градове с население над 25 000 души, съобщава БГНЕС.
Основното предимство на споделеното пътуване за българите е „пестенето на средства“ (87,1%), а основното предубеждение - „опасения за безопасност”(23,1%).
Сред другите основни предимства на споделеното пътуване, които са посочили хората, са: 1. намаляване на броя на автомобилите – 56,9%; 2. намаляване на задръстванията – 53,4%; 3. намаляване на вредните емисии – 53,1%. Сред основни предубеждения към споделеното пътуване, освен опасения за безопасност са: 1. превоз с непознати – 14%; 2. не харесват идеята – 10,4%; 3. зависимост от други хора – 10,4%.
Проучването е по повод предстоящата Европейска седмица на мобилността 2017, която ще се проведе от 16 до 22 септември и ще бъде на тема „Чиста, споделена и интелигентна мобилност“ под мотото „Заедно стигаме по-далеч“, съобщи зам.-министърът на околната среда и водите Атанаска Николова на пресконференция в МОСВ. В обявяването на инициативите участваха още ръководителят на Представителството на ЕК у нас Огнян Златев, мениджърът на информационната кампания и представител на агенция „Интеримидж“ Ася Моллова, както и Юлиян Добрев от социологическа агенция BluePoint.
Идеята е всеки от нас да промени нещо в своя начин на живот – още днес. Например да покани съсед заедно да ползват автомобил до работа, или да се придвижи с велосипед, или дори само да повърви пеш. Всяка малка промяна допринася за подобряване качеството на живот, за по-чист въздух и по-добро здраве“, напомни зам.-министърът. Според данните за състоянието на атмосферния въздух за 2016 г., цитирани от Николова, на 22 септември – европейския ден без автомобили, в центъра на София концентрацията на фини прахови частици е била почти 3 пъти по-ниска в сравнение с 21 септември.
До момента са регистрирани 25 български общини, ще се включат над 2000 общини от 44 държави не само от Европа, но и в света. В българските градове са обявени дни за безплатно ползване на градския транспорт, велопоходи, както и възможност за наемане на велосипеди. „Надяваме се тази година български град да влезе сред първите десет с най-интересни идеи за споделено пътуване“, каза Николова. Тя напомни и че освен национален ангажимент, чистотата на атмосферния въздух е приоритет в рамките на Председателството на България на ЕС в сектор околна среда.
В тази връзка Огнян Златев добави, че ЕК има две амбициозни цели – до 2050 г. да се премахнат превозните средства от целия градски транспорт в ЕС с конвенционално гориво, а до 2030 г. – да се премине към логистика без вредни емисии в големите градове.