„Поредна добра година, но не за всички“: Каква беше 2024-a за ИКТ сектора?
Изкуственият интелект и регулациите са сред основните предизвикателства пред индустрията
Бурна и контрастна, белязана от бума на изкуствения интелект. Така накратко може да бъде описана изтичащата година, видяна през призмата на технологичния сектор. Пулсът на световните тенденции не подмина България, но ритъмът му тук бе белязан от някои добре познати местни предизвикателства.
Но как се справиха българските компании в сферата на информационните и комуникационните технологии (ИКТ) с нарастващата конкуренция, променящите се пазарни условия и иновациите?
През 2024 като цяло технологичният бизнес в България ще отбележи поредната добра година. С един коментар – не за всички“, посочват анализаторите от CBN Pannoff, Stoytcheff & Co., които наблюдават ИКТ индустрията в България вече 33 години.
В публикация в блога си CBN очертава контурите на отиващата си година с кратко обобщение за четирите основни бизнес сектора от ИКТ индустрията в България.
Дистрибуторският IT бизнес
Анализаторите от CBN описват 2024 г. като „твърде сложна“ за 25-те IT дистрибутора на хардуер и софтуер в България. Предизвикателствата са свързани „отново с идентичност на бизнес модела на пазар, на който продажбите на смартфони вече са половината от приходите“.
След спадове във Q1 и Q2, Q3 изправи графиката на продажбите и като цяло годината вероятно ще излезе на плюс, макар и с най-малък дял на технологичния хардуер спрямо БВП на страната.
От CBN изтъкват влиянието на европейската Директива за мрежови и информационни системи (NIS2), която започна да се прилага от тази година и има за цел да повиши нивото на киберсигурността. С оглед на повишаващите се изисквания към фирмите,
този сегмент, подсилен с няколко малко очаквани пробива в едрия бизнес, се очаква да избухне догодина и плановете тук са за сериозен ръст“, коментират анализаторите.
Сред основните препятствия за IT дистрибуторския сектор остават силната зависимост от трудно предвидимите обеми и печеливши от търговете по обществени поръчки, както дълго продължаваща слаба маркетингова подкрепа от вендори.
Софтуерният бизнес...
...и тази година демонстрира силни позиции. Както показва и БАСКОМ Барометърът, изготвен от CBN за Българската софтуерна асоциация, през 2024 г. отново се очаква двуцифрен ръст на приходите (около 12%), след като през 2023 г. той се оказа изненадващо по-висок от прогнозираното и достигна 16.5%.
Още по-интересно е наблюдението на пазара на труда.
Заетите в сектора продължиха да се увеличават въпреки опасенията от масови съкращения.“
Изследването на анализаторската компания показва, че броят на работните места в софтуерния бизнес към август 2024 г. отново расте, но разбираемо – със силно забавящ се темп. В резултат на това се очаква по-слаб ръст на възнагражденията в сектора.
„Проблеми в този сектор започват да се появяват с продължаващото бурно развитие на изкуствения интелект, с който потенциалните бизнес клиенти ще се опитат да заместят класическите BI, ERP, CRM и зависимостта от вендорите и системните им интегратори. Последните нямат достатъчно опит в продължителна и последователна подходяща информационна политика, а в допълнение оцелелите грамотни редактори в ИКТ областта се броят на пръстите на едната ръка“, обясняват от CBN.
От там обръща внимание и на проблемите пред стартиращия софтуерен бизнес, а именно рязкото намаляване на достъпа до капитал, в допълнение към засилващия се натиска от фондовете за „неадекватни печалби“. Описаната ситуация в България отразява тази в Европа като цяло.
Относно рисковете пред софтуерния бранш анализаторите виждат два основните такива:
Липсата на достатъчно собствени конкурентни продукти на международните пазари и откровеното бъркане всяка година в джоба на бизнеса с ръста на МОД под предлога за социално равенство.“
Припомняме, че и тази година проектобюджетът дойде с неприятна изненада за високотехнологичния сектор – заради заложеното в него вдигане на максималния осигурителен доход. Предложението увеличение с 10% до 4130 лв. ще засегне именно секторите с висока добавена стойност. В отговор от IT бранша за пореден път напомниха, че подобни ходове правят средата за бизнес в България несигурна, отблъскват международните инвеститори и на практика са удар по сектор, който е изцяло на светло, за разлика от много други, работещи „на сиво“.
В своя позиция по-рано през декември от IT индустрията обърнаха внимание и на една набираща скорост тенденция в страни като Полша и Румъния – все повече хора да прекратяват трудовите си договори и да преминават на договори като контрактори, осигурявайки се на минимална работна заплата.
Тази тенденция ще се развие в България, ако продължи ежегодното повишаване на осигурителния праг, а това от своя страна ще доведе до намаляване на хората, осигуряващи се на по-висока ставка“, посочиха в отворено писмо браншовите организации БРАИТ, AIBEST, БАСКОМ, БЕСКО, ИКТ Клъстер и PARAi.
Телеком бизнесът
Поглеждайки към останалата част от ИКТ сектора в България, телеком бизнесът – вторият по големина в индустрията – запазва бурния възходящ тренд от последните години.
Докато телеком бизнеса в Европа крета с ръст между 2 – 3% за първите три тримесечия на 2024, в България през всяко едно Q имаше двуцифрен ръст в оборотите и вероятно с двуцифрен ръст ще завърши и годината“, коментират от CBN.
Електронната търговия
След три тримесечия със символични ръстове, електронните търговци от България вероятно ще изпратят 2024 г. с далеч по-слаби резултати от очакваните.“
Данните на анализаторската компания показват, че и в Европа не е по-различно. Конкуренцията на отвъдокеанските е-търговци и нахлулите през годината със страшна сила и опит в маркетинга китайски електронни ритейлъри отнемат все повече обороти от и без това сравнително малките български електронни компании.