Посланик Херо Мустафа: България започва икономическото си възстановяване
Американските компании са инвестирали близо 2.5 млрд. долара и са създали над 30 хил. работни места в България, посочи посланикът на САЩ у нас
България сигурно и уверено върви към своето икономическо възстановяване след пандемията. Изминалата година бе трудна за българите и белязана от политически предизвикателства, но в края на 2021 г. виждам потенциал за позитивна промяна. Това заяви н.пр. посланик Херо Мустафа на годишната бизнес среща на Американската търговска камара в България.
Последните търговски данни за месеците януари – септември 2021 г. показват ръст от 25% спрямо същия период на миналата година“, посочи посланикът на САЩ у нас.
Тя допълни, че благодарение на финансовите помощи от Европейския съюз, както и ръстът на стокообмена, страната има сигурен потенциал за успешно излизане от пандемичната криза. И противно на очакванията, страната ни не изнася основно агрокултури към САЩ, а електроника и компютри.
От „Три морета“ към „Трите И-та“
Посланик Херо Мустафа очерта своеобразен преход от провелият се бизнес форум „Три морета“ в София през лятото и заговори, че инициативите, които бизнесът и властта си обещаха тогава, могат да бъдат надградени с новите цели за „Трите И-та“ – инвестиции, иновации и интеграция.
Важно е да инвестираме в бъдещето, в човешкия капитал, за да продължаваме да променяме пандемичната ситуация“, подчерта посланикът.
Тя заяви, че американските компании, опериращи в България, са инвестирали 2.5 млрд. долара, като са открили над 30 хил. работни места. Така САЩ се нарежда в челната 6-ца на най-големите инвеститори в страната. Според посланика именно тези инвестиции трябва да продължат.
Ако България иска да продължава да привлича чужди инвеститори, държавата трябва да инвестира в добро управление. Херо Мустафа изтъкна, че пречки биха били остарялото трудово законодателство и слабата регулаторна среда, които са предпоставки за корупция.
Казвайки тези неща, не искам да соча с пръст. Искам България да се придвижи напред в класацията „Прозрачност без граници“. Борбата с корупцията трябва да продължава, а ние ще бъдем сигурно партньори на България в това начинание.“
"Зелената сделка" и енергийният сектор
По отношение на инвестициите, посланикът напомни, че в края на май месец тази година Агенцията за търговия и развитие на САЩ предостави близо 1 млн. долара за модернизацията на „Топлофикация София“. Преходът на електроенергията по отношение на „Зелената сделка“ е важен за България, посочи Мустафа. Страната ни трябва да инвестира в диверсификация на енергийния микс.
„Бъдещето е в чистата енергия. България трябва да си сътрудничи със западни страните по отношение на ядрената енергетика“, коментира Херо Мустафа.
Президентът на Американската търговска камара Оливие Маркет заяви, че е важно енергийният сектор да има дългосрочна стратегия за развитие, за да се преборим с високите цени на тока.
Ангажирахме международна консултантска група, която ще предостави в средата на януари своето изследване. Те ще направят анализ на сценариите и технологиите, нужни за развитието на енергетиката, както и постигането на декарбонизация на приемлива цена“, заяви президентът на AmCham.
Технологичните предизвикателства
По отношение на иновациите, посланикът на САЩ посочи, че пандемията е оказало огромно негативно въздействие върху доставките, а кибератаките са зачестили. Именно иновациите ще помогнат за решаване на тези проблеми.
В България IT секторът е доста развит и може да допринесе с решения.“
Посланикът напомни, че България е подписала съвместна декларация за разбирателство в областта на 5G мрежата, за да може бизнесът и хората да имат сигурна среда. Именно сигурността ще е ключова в развитието на новите технологии.
Развитието на страната - интерконектора с Гърция, приемането на еврото и влизането в ОИСР
По отношение на интеграцията, посланикът посочи, че България трябва да се интегрира със западните пазари. Страната трябва да влезе в еврозоната, както и да продължи с изграждането на интерконектора с Гърция.
„България трябва да бъде интегрирана с ОИСР и еврозоната, за да получи сигурност. Страната има потенциал да бъде регионален енергиен хъб благодарение на интерконектора България – Гърция. Ще продължа да се застъпвам за неговото развитие, както досега“, посочи Херо Мустафа.
САЩ приветства новата власт в България
Тя предаде поздравленията на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен, който е поздравил българите за новото правителство. Той е изразил надежда за успешна и ползотворна работа с новото правителство, за да може страната да е икономически стабилна.
Същата заявка даде и президентът на AmCham Оливие Маркет. Новото Министерство на иновациите и растежа напълно съвпада с целите на Камарата и бе приветствано от Маркет.
Искаме да си сътрудничим в различни области, но на първо място за върховенството на закона. Американската търговска камара с нетърпение очаква тази нова ера“, заяви Маркет.