ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС форсират отпадане на дерогацията за руски нефт
Вероятно от ноември „Лукойл Нефтохим“ може да бъде принудена да използва само неруски петрол
Депутатите от „Продължаваме промяната – Демократична България“, ГЕРБ и ДПС форсират отпадането на дерогацията за ползване на руски петрол. Трите партии одобриха поправки на Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна на първо четене в икономическата комисия, с които България се отказва от дерогацията, която използва от санкциите на Европейския съюз срещу вноса на руски нефт. Представители на трите партии са и вносители на законопроекта.
Видимото мнозинство за промените означава, че до края на месеца или началото на следващия отпадането на дерогацията може да бъде приета. Тя ще отпадне окончателно месец след обнародването на промените. Това означава, че от ноември е вероятно „Лукойл Нефтохим“ да бъде принудена да използва само неруски петрол. Депутатите все пак оставят възможност срокът да бъде удължен по преценка на Министерски съвет.
Промяната е част от мерките на новите управляващи в лицето на ПП-ДБ и ГЕРБ и с подкрепа от ДПС за повече контрол над рафинерията в Бургас и пристанище „Росенец“. В този ред на мисли вече бе прекратен концесионния договор на „Лукойл Нефтохим“ за пристанището.
По принцип дерогацията от забраната за внос на руски нефт важи до края на 2024 г. и бе разрешена от Европейската комисия на България в края на кабинета „Петков“.
За отпадане на дерогацията се заговори още през юли. Тази отмяна обаче беше поставена на пауза от „Продължаваме промяната“, тъй като според финансовия министър Асен Василев трябваше да бъде направен анализ на ефекта от нея.
В мотивите към законопроекта, внесен от Бойко Борисов, Кирил Петков, Христо Иванов и Делян Пеевски още преди лятната ваканция на депутатите, се посочва, че държавата трябва да засили контрола върху дейността на бургаската рафинерия, а за пример са дадени Германия и Италия, които прекратиха вноса.
„Против“ идеята очаквано се обявиха от БСП и „Възраждане“.
Законопроектът предвижда още държавата да може да назначи свой „особен търговски управител“ в рафинерията. Това ще става в няколко хипотези – ако е застрашена националната сигурност, доставката на критични ресурси, монополно положение или се нарушават международни санкции или санкции на ЕС.
Особеният търговски представител ще се назначава от Народното събрание по предложение на правителството и ще се отчита пред депутатите. Пред икономическата комисия той ще представя план за действие, който ще бъде и част от мениджърския му договор.