Правителството ще плати с постановления 630 млн. лв. на пътните фирми
Според регионалния министър Гроздан Караджов общо натрупаните държавни задължения към строителите са над 2.1 млрд. лв.
Ако служебният кабинет миналата година отклоняваше исканията на пътните фирми и водеше негласна война с тях заради порочни практики в бранша, то редовното правителство изглежда е готово да изпълни всичките им претенции. Пътностроителните фирми ще получат малко над 630 млн. лв. за извършени дейности по ремонт и поддържане на инфраструктурата, обяви регионалният министър Гроздан Караджов по време на блиц контрол в парламента.
С проверката на договорите се занимава междуведомствена група, но понеже работата е огромна и ще отнеме поне 3 месеца, държавата ще плати първо 129 млн. лв. за ограничителни системи, а следващата седмица Министерският съвет ще гласува и ще разплати с постановление – порочна практика, заклеймена от сегашните управляващи – около 509 млн. лв. По думите на Караджов посочената сума е едва 50 на сто от претенцията на бранша.
Сертификатите, които трябва да се проверят са няколкостотин, а един ревизиращ може да направи максимум по 2 сертификата на ден. Очаквам всеки момент комисията да излезе с решение, според което 129 млн. лв. ще бъдат изплатени за знаци, маркировки, мантинели. Тези дейности са прегледани, проверени и не пораждат съмнения", обяви Караджов.
Той допълни, че фирмите вече се оплакват, че заради огромния дълг на държавата дейностите им са затруднени. Има сигнали за освобождаване на хора, а някои дори могат да обявят неплатежоспособност.
Има политическо съгласие да се разплатят 50% от задълженията. Допълните на тези 129 млн. лв., 509 млн. лв. ще влязат в МС и с постановление ще бъдат платени следващата седмица", допълни регионалният министър.
Средствата ще дойдат от буфери в бюджета. След разплащането, ще се очаква финално решение на Комисията, което ще определи на коя фирма каква сума трябва да се разплати финално, обясни Караджов.
Припомняме, че заради проблемите с надскочените в пъти договори по текущ ремонт и поддържане на пътища в страната, бившият регионален министър Виолета Комитова сключи споразумение с фирмите, за да прекрати предсрочно договорите им. Те изтичат в периода април – юли тази година, а Пътната агенция скорострелно трябва да избере нови изпълнители, за да не останат пътищата неподдържани и неремонтирани през активния летен сезон.
Пътните фирми обаче заявяха, че държавата им дължи огромни суми за вече извършени дейности. Преди седмици отново се оплакаха, че не получават парите си. Регионалният министър пък заяви преди дни, че има опасност да бъдат блокирани новите обществени поръчки, т.е. ако държавата иска да е в добри отношения с пътната армия, трябва да плати.
По време на изслушване в ресорната комисия, Караджов заяви, че пътните фирми претендират за сума от над 2 млрд. лв. за извършени дейности.
Heзaвиcимo ĸaĸви цифpи ca ce въpтели в oбщecтвeнo пpocтpaнcтвo, миcля, чe 2.145 млpд. лв. ca нaтpyпaнитe cpeдcтвa, ĸoитo ca извъpшeни, твъpдят ce oт фиpмитe и ce пpeтeндиpaт ĸaтo зaдължeния нa дъpжaвaтa ĸъм тяx“, oбяcни тогава миниcтъpът.
Toй дoпълни, чe oщe oĸoлo 1.2 млpд. лв. ca cpeдcтвaтa, пpeднaзнaчeни зa дoвъpшвaнe нa чacт oт пpexoдни oбeĸти.
Така на практика математиката не излиза, защото днес министърът заявява, че кабинетът ще отпусне 50 на сто от претендираните суми, т.е. трябва да става въпрос за претенции за малко над 1 млрд. лв., а не за 2.1 млрд. лв.
Ресорното ведомство досега не отговаряше на въпросите на Economic.bg относно размера на претенцията на бранша, нито каква част от сумата планира да признае като реално извършена дейност.
Всъщност сумата е загадка още от миналата година. Първоначално браншът говореше за 600 млн. лв., след това за 700 млн., които в края на годината пък станаха 900 млн. лв.