Мистериозното състояние на Путин: той ли е най-богатият човек в света?
На хартия той води сравнително обикновен начин на живот, но разследвания подсказват съвсем друго
На хартия руският президент Владимир Путин прилича на скромен държавник със скромни доходи. Кремъл твърди, че държавният глава получава годишна заплата от 140 000 долара. Публично оповестените му активи пък включват апартамент от 800 квадратни фута, ремарке и три коли. Според някои експерти обаче Путин всъщност може да е най-богатият човек в света с активи на обща стойност около 200 милиарда долара.
Сумата е абсурдно голяма, но може да не е толкова пресилена за Путин, пише в свой анализ Fortune. И обяснява защо.
Колекция луксозни часовници
Путин често е виждан да носи луксозни часовници от висок клас, които на дребно се продават за повече пари от предполагаемия му годишен доход. Руският президент е фотографиран да носи например часовника Perpetual Calendar на Patek Philippe на стойност 60 000 долара. Твърди се, че притежава и A. Lange & Sohne Toubograph за 500 000 долара, както и други изискани дизайни.
Черноморско имение за $1.4 млрд.
Говори се, че Путин е собственик на имение от 190 000 квадратни фута, разположено на върха на скала с изглед към Черно море. Този крайбрежен имот се слави като най-голямата частна резиденция в страната и служи като негов частен дворец, наречен „Селската вила на Путин“. За своеобразния дворец светът научи от журналистическото разследване и филма на екипа на опозиционера Алексей Навални, днес намиращ се в руски затвор.
Според информацията пищният имот разполага с игрище, мраморен плувен басейн, облицован със статуи на гръцки богове, къща за гости с площ 27 000 квадратни метра, традиционни турски бани, музикален салон, съблекални за целия му персонал, амфитеатър, пързалка за хокей на лед, казино в стил Вегас, нощен клуб и бар с вино и спиртни напитки на стойност 100 000 долара, подземна дегустационна зала с изглед към водата и какво ли още не.
Съобщава се, че по-голямата част от дизайна на имението е на луксозната италианска марка Citterio Atena. Интериорът включва дивани в стил Луи XIV, като само за мебелите в трапезарията са похарчени около 500 000 долара, а бар масата струва 54 000 долара.
Освен екстравагантното обзавеждане, годишно за поддръжката на градината и озеленяването се грижи персонал от 40 души. Разходите за това са около 2 милиона долара.
Имението на Черно море е проектирано от италианския архитект Ланфранко Чирило и изграждането му струва 1.4 милиарда долара. Според разследване на Reuters парите за този проект вероятно са изпрани чрез националния проект „ Здраве“ на Русия на стойност 1.3 трлн. рубли. Чрез него държавата купува скъпо медицинско оборудване от компания, собственост на приятели на Путин, на много по-висока от пазарната цена. Банковите записи проследяват пътя на парите от сметките на въпросната фирма до Medea Investment, компания, контролирана от самия Чирило.
Кремъл отрича Путин да е собственик на двореца и казва, че той принадлежи на богат бизнесмен. Но руските анализатори виждат в това твърдение откровена лъжа и посочват, че никой бизнесмен не може да има имоти, охранявани от ФСБ (Руската федерална служба за сигурност) със забранена за полети зона над тях.
Самолети, хеликоптери и автомобили
Освен имението на брега на Черно море, се предполага, че Путин разполага с 19 други къщи и 700 автомобила, както и колекция от 58 летателни апарата. Сред флотилията е и самолет за 716 милиона долара на име „Летящият Кремъл“, който е оборудван с тоалетна от злато. Не е изненадващо, като се има предвид грандоманския вкус към неокласическа архитектура.
Разследвания свързват Путин и с мегаяхта за 100 милиона долара, проектирана от производител на атомни подводници от руския флот.
200 милиарда долара от изнудване
Сумата от 200 милиарда долара беше изчислена от финансиста Бил Браудър. Пред Съдебната комисия на Сената на САЩ през 2017 г. той свидетелства, че Путин е натрупал по-голямата част от богатството си, след като московски съд затвори олигарха Михаил Ходорковски през 2003 г. за измама и укриване на данъци:
След осъждането на Ходорковски другите олигарси отидоха при Путин и го попитаха какво трябва да направят, за да избегнат килията.“
По думите на Браудър руският държавен глава е отговорил – „50%“. Но 50% не за руското правителство или президентската администрация на Русия, а „50% лично за Владимир Путин“.
През 2016 г. разследването „Панама пейпърс“ също разкри мрежа от тайни офшорни сделки и заеми на стойност 2 милиарда долара, водещи до Путин.
Разбира се, Владимир Путин отрича всички тези твърдения, измъквайки се с изказването:
Аз съм най-богатият човек, не само в Европа, но и в целия свят: събирам емоции. Аз съм богат с това, че руският народ два пъти ми е поверил ръководството на велика нация като Русия. Вярвам, че това е моето най-голямо богатство.“
Въпреки всички следи и свидетелства за баснословното му богатство, той изкарва себе си като послушен бюрократ с прост начин на живот на човек от средната класа.