Правителството заплаши Нидерландия и Австрия с „ответни мерки“
Хага блокирала България заради вътрешнополитически съображения, посочи премиерът Гълъб Донев
Служебното правителство ще предприеме ответни мерки, ако Нидерландия и Австрия блокират България и страната остане извън Шенген. Това стана ясно от пресконференция на премиера Гълъб Донев в Министерския съвет.
Имаме готовност за ответни мерки, ако Нидерландия и Австрия наложат вето на българското членство в Шенген.“
Той не уточни какви точно действия ще предприеме страната ни, те ще са обект на допълнителен анализ от правителството и ще се реши след на 8 декември, когато Съветът на ЕС по правосъдие и вътрешни работи ще гласува "за" или "против" присъединяването на България към европейската зона за свободно придвижване.
Донев изрази увереност, че в последните три оставащи дни позициите на Нидерландия и Австрия ще се променят. По думите му кабинетът ще направи всичко възможно, за да надделее разумът.
Припомняме, че миналата седмица Нидерландия остро се противопостави на приемането на България в Шенген. Според министър-председателя Марк Рюте страната ни все още не се е справила с корупцията. Кулминация бе, че границата на България може да се премине от мигранти срещу 50 евро. Преди това и Австрия обяви, че има резерви по темата.
Днес Донев изтъкна, че причина за позицията на Нидерландия са вътрешнополитически съображения и не се свързани с реални недостатъци по прилагането на шенгенските правила от стана на България. Австрия пък по-скоро акцентирала върху недостатъци на шенгенската система като цяло.
Повече от очевидно е, че позициите на премиера на Нидерландия и канцлера на Австрия са продиктувани по-скоро от вътрешнополитически съображения, отколкото от реално идентифицирани недостатъци по прилагането на шенгенските правила от страна на България“, коментира Донев.
Министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев пък посочи, че при проведени разговори с вътрешният министър на Австрия е станало ясно, че страната се чувства изоставена от ЕК заради усиления мигрантски натиск. По думите на Демерджиев блокирането на България е единствения начин Австрия да изисква помощ от ЕК по тази линия. Той коментира, че на територията на Австрия има 100 хил. бежанци, но не може по категоричен начин да се установи, че те са преминали през България.
Отбелязваме, че в позицията си канцлерът на Австрия се позовава на недостатъци на шенгенската система като цяло, които по никакъв начин не могат да бъдат отговорност на българската страна, докато премиерът на Нидерландия прибягва и до недостойни внушения, които в България едва ли ще бъдат забравени скоро“, допълни премиерът.
По думите му действията на двете страни пораждат съмнение за пригалане на двойни стандарти. Изявлението на нидерландския премиер Марк Рюте е неубедително, коментира Донев и допълни, че посолството на Австрия в страната е извършило проверки относно присъединяването към Шенгенското пространство. Нидерландската страна обче не пожелала да се включи в тях.
В този смисъл, изразените впоследствие от премиера на Нидерландия резерви, които се аргументират с липсата на увереност именно по отношение на изпълнение на критериите за членство на България, не само звучат повече от неубедително, но се опровергават от заключенията на Европейската комисия и противоречат на становищата на всички държави членки и на недвусмисленото становище на Европейския парламент“, посочи Донев.
Той припомни, че критериите за присъединяване към Шенген са покрити от България още през 2011 г. и това е добре известно на всички държави, включително на правителствата на Нидерландия и Австрия. През последните месеци по инициатива на България са организирани проверки от ЕК с участието на заинтересовани държави членки от ЕС. Всички проверки са завършили с положителни становища.
Още през 2019 г. ЕК е излязла със становище, че България е покрила основните приоритети по Механизма за сътрудничество и проверка и оттогава не се налага изготвянето на нови доклади за страната ни.
На 8 декември Съветът на ЕС по правосъдие и вътрешни работи ще гласува за разширяването на Шенген. За одобряване на решенията се изисква пълно единодушие. Очаква се Нидерландия да даде зелена светлина за приемането на Румъния и Хърватия, но да блокира България. Министрите ще гласуват с две отделни решения, като в едното ще разглеждат приемането на България и Румъния, а във второто - приемането на Хърватия.