През 2024 г. светът преживя най-топлия януари в историята
Бързото намаляване на емисиите на парникови газове е единственият начин да спрем повишаването на глобалните температури
Светът преживя най-горещия януари досега, откакто се води статистика за температурите – продължавайки серия от изключителни горещини, подхранвани от изменението на климата. Това съобщи в четвъртък Службата на Европейския съюз за изменението на климата Коперник (C3S).
Миналият месец надмина предишния най-топъл януари, регистриран през през 2020 г., става ясно от записите на C3S, които организацията води от 1950 г. насам.
Рекордният месец дойде, след като 2023 г. беше класирана като най-горещата година на планетата в глобалните регистри, водени от 1850 г., след като причинените от човека промени в климата и метеорологичният феномен „Ел Ниньо“, който затопля повърхностните води в източната част на Тихия океан, повишиха температурите.
Всеки следващо месец от юни насам е най-горещият в света в сравнение със съответния месец през предходните години.
Не само, че е най-топлият януари в историята, но също така току-що преживяхме 12-месечен период с повече от 1.5 градуса по Целзий над прединдустриалния референтен период“, каза заместник-директорът на C3S Саманта Бърджис.
„Бързото намаляване на емисиите на парникови газове е единственият начин да спрем повишаването на глобалните температури“, посочи тя.
Американски учени твърдят, че има вероятност едно към три 2024 г. да бъде още по-гореща от миналата година и 99% шанс да се класира в първите пет най-топли години.
Феноменът „Ел Ниньо“ започна да отслабва миналия месец и учените са посочили, че може да премине към по-хладния „Ла Нина“ по-късно тази година. И все пак средните глобални температури на морската повърхност миналия месец са били най-високите за всички регистрирани месеци януари.