Президентът наложи вето на промяна в Закона за енергетиката
Държавният глава посочва разминаването между приетите от депутатите изменения и изискването на европейската директива
Президентът Румен Радев върна за ново обсъждане част от Закона за енергетиката, която Народното събрание прие на 12 януари тази година. Става въпрос за разпоредбата, която регулира периода на балансиране на енергията на „Българска независима енергийна борса“.
С разпоредбата се предвижда до края на 2023 г. финансовият сетълмент, изготвян от Eлектроенергийния системен оператор (ЕСО), да се извършва на времеви интервал от един час, а по регламент на Европейския съюз той вече трябва да се извършва на всеки 15 минути, което депутатите отлагат.
В указа се казва, че приетата разпоредба се отклонява от посочените норми в регламентите на ЕС. Тя отлага вече въведеното в България задължително балансиране за 15 минути и връща сетълмента, извършван на времеви интервал от един час.
„Ако периодът на сетълмент не е максимално близо до часа на доставка, резултатът ще е по-неточно прогнозиране от страна на търговските участници и отчитане на по-високи количества търговски небаланси. Вследствие на това операторът ще реализира по-високи разходи за регулиращи мощности и може да се стигне до намаление на водните запаси в големите язовири. Увеличението на разходите за регулиране на оператора ще доведе и до по-висока цена на балансиращата енергия, което ще бъде с неблагоприятен финансов ефект за потребителя. Търговският износ и обменът на електрическа енергия с други държави също ще бъдат засегнати“, се казва в съобщението от президентството.
Президентът спира тази част от Закона с мотива, че се стреми промените в действащата нормативна уредба да насърчат конкуренцията и да гарантират доставките на електроенергия на най-конкурентни цени.
Припомняме, че прилагането на 15-минутния период на сетълмент на балансиращ пазар стартира от 1 октомври 2022 г.