Програмата за саниране на жилищни сгради стартира до две седмици
Стартът на процедурата се отлага за пореден път и прозорецът за всички действия по кандидатстването става твърде кратък
Стартът на програмата за саниране на сгради с 1.4 млрд. лв. по Плана за възстановяване и устойчивост се отлага отново. Вместо кандидатстването да започне на 15 ноември, както бе обявено от регионалното министерство, подаването на документи ще стартира след 2 седмици. Това стана ясно от изказване на регионалния министър Иван Шишков на заседание на Комисията по енергетика в Народното събрание.
Програмата за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради ще стартира до две седмици.“
Това не е първият път, в който сроковете се променят. Кабинетът „Петков“ имаше идея тя да стартира през септември. Служебното правителство пък реши това да стане през ноември. Въпреки това крайните срокове, до които ще може да се кандидатства, остават непроменени. За получаване на грант от 100%, документи се подават до 31 март 2023 г. След този срок кандидатстващите ще получат 80% грант, като трябва да предвидят самоучастие от 20%. Така прозорецът, през който ще тече обследването на сградите и подготовката на съпътстващите документи, става твърде кратък - едва 4 месеца.
Шишков отбеляза, че преди гражданите да започнат да подават своите документи за саниране, са направени промени в Наредба за техническите изисквания към енергийните характеристики на сградите, които се очаква да бъдат обнародвани в Държавен вестник до края на седмицата. Проведени са и срещи с браншовите организации, както и широко обществено обсъждане на програмата, по време на които се получиха различни становища, които се разглеждат, съобщават от пресцентъра на ведомството. Всичко това обаче се случва в последния момент.
Тъй като служебният кабинет реши отново да повери цялата процедура на общините, то местната власт ще трябва да работи на пълна пара, за да се справи. Припомняме, че много от общините изразиха притеснения относно процедурата. Преди няколко седмици пък стана ясно, че средствата по ПВУ ще стигнат за едва 1200 сгради.
Ако общините и собствениците са достатъчно активни, очаквам програмата да се реализира много бързо. Местните власти имат опит, а гражданите огромно желание, което ще спести доста време. Ефектът на програмата е безспорен. Можем да обещаем, че това, което трябва да се направи, за да стартира програмата, ще се направи“, каза министър Шишков и уточни, че за разлика от административните дейности, строителните работи няма да започнат веднага след подаване на документите.
По думите на министър Шишков големите жилищни блокове ще бъдат приоритетни, защото ще се постигне по-голям ефект по отношение на устойчивото пестене на енергия. Така обаче извън обхвата на програмата ще останат малките кооперации. За еднофамилните сгради все още има лъч надежда, тъй като зам.-министър Десислава Георгиева, която също участва в заседанието, информира, че еднофамилните жилищни сгради във всички 265 общини на страната ще могат да кандидатстват за финансиране за енергийна ефективност по Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г.
Тя посочи, че в момента се разработват детайлите на мярката, която ще зависи от интегрираните териториални стратегии на общините в приоритета за градско развитие на големите и малки общини. Програмата е подадена за одобрение от Европейската комисия.
Министър Шишков обърна внимание, че регистрираните по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилища ще могат да ползват само част от документацията, която са събрали. Програмата по Плана за възстановяване и устойчивост е нова, има различни критерии и специфики, изискани от Европейската комисия.
Част от документите и направените обследвания могат да се ползват, но задължително трябва да се актуализират сертификатите за енергийни характеристики според сегашните условия, за да са актуални“, посочи Шишков.