Проваля ли се планът на Украйна да купи руски реактори от България?
Депутати на воюващата държава се опасяват, че сделката за старите блокове ще създаде предпоставки за голяма корупция
Правителството на Украйна се бори с нарастващата съпротива срещу покупката на руските ядрени реактори от България. Сделката за милиарди е изправена пред обвинения, че отваря вратата на държавни служители за корупция, в момент, в който правителството обещава да прочисти енергийния сектор на страната от нея, пише Politico.
Правителството иска да пусне два нови блока в атомната електроцентрала "Хмелницки" в Западна Украйна с аргумента, че те ще помогнат за укрепване на енергийната мрежа на страната, която руските бомби са унищожили. Властта твърди, че най-бързият начин да се направи това е да се закупят руски реактори, които в момента се намират на склад в България, на цена минимум 600 милиона евро (1.2 млрд. лв.).
Но сделката се нуждае от одобрението на законодателите в Украйна, а няколко парламентаристи – включително поне един от собствената партия на президента Володимир Зеленски – твърдят, че тя може да отвори огромна дупка в и без това опустошения бюджет на страната. Те изтъкват, че реакторите са стара руска технология, която не е сигурно, че ще помогне на украинците да се справят със задаващите се прекъсвания на тока.
Във вторник сутринта правителствени служители се срещнаха с членове на парламента, за да обсъдят проблема. Според двама присъстващи депутати правителството е признало, че в момента няма необходимата подкрепа на фона на витаещите съмнения.
Изключително рядко се случва нещо на толкова високо ниво да не бъде подкрепено“, каза Андрий Жупанин, депутат от управляващата партия на Зеленски и член на енергийната комисия на парламента.
Той зададе няколко въпроса, които, според него, са останали без отговор: „Можем ли да си позволим да купуваме руски ядрени реактори по време на пълномащабната инвазия? И какво е състоянието на тези реактори? Те са закупени от България преди 10 – 12 години, така че ще работят ли като пристигнат в Украйна?“
Украинският министър на енергетиката Герман Галущенко, който настоява за плана, отхвърли опасенията. Той твърди, че разширяването на ядрената енергия е единственият начин да се поддържа работата на обсадената енергийна мрежа и че двата реактора ВВЕР-1000 са най-бързият и евтин наличен вариант.
След руските атаки ядрената енергия [представлява] 60% от нашия енергиен микс и е гръбнакът на нашата енергийна система“, каза той в коментар за POLITICO. „Развитието и добавянето на повече блокове към АЕЦ "Хмелницки" е приоритет за правителството на Украйна.“
Има нужда от ядрена енергия
Спорът създаде още едно противоречие, докато Украйна се опитва да овладее корупцията в своя енергиен сектор. По-рано тази седмица заместник-министърът на Галушенко, Александър Хейл, беше арестуван по обвинения, че е настоявал за подкуп от половин милион долара в замяна на прехвърляне на оборудване за добив на въглища, принадлежащо на държавно предприятие.
Жупанин и колегите му твърдят, че закупуването на руски ядрен реактор ще отори вратата за още такива хитри сделки.
През последните 10 години имаше много наказателни дела срещу хора, използващи търгове за извличане на пари от държавната ядрена енергийна компания на Украйна“, каза той в интервю. „Ако им позволите да похарчат милиарди за това, можете да очаквате поредица от наказателни дела през следващите 10 години.“
Галущенко отрече обвиненията, че правителството крие информация.
„Самият факт, че законът е в (парламента) и ние обсъждаме разпоредбите му с депутати и обществото, е ясен знак за нашата откритост“, добави той. „Всички спекулации за „прозрачност“ са манипулации от страна на сили и кръгове, които не са заинтересовани от развитието на украинския ядрен държавен сектор.
Въпреки това парламентаристите все още твърдят, че правителството не е успяло да отговори на ключови въпроси за това как сделката осигурява стойност за парите си или се справя с предизвикателствата на обсадената енергийна мрежа. А Ярослав Железняк, икономист и депутат от украинската либерална партия „Голос“, каза, че не е уверен, че правителството може да успокои тези опасения.
Има много депутати от почти всички фракции, които не го подкрепят“, каза той пред POLITICO след срещата във вторник. „Загрижени сме за корупция в този процес на обществена поръчка и не сме получили никакви обяснения.“
Украинската енергийна и екологична неправителствена организация „Екодия“ също изрази загриженост относно предложенията за Хмелницки, като твърди, че проектът ще разчита на „остаряло оборудване, произведено в Русия“ и че „използването на остаряла технология може да доведе до сериозни проблеми с безопасността и ефективността“.
Междувременно в България сделката също срещна отпор заради проблемите с парогенератора на 6-ти блок в АЕЦ „Козлодуй“, който може евентуално да бъде заменен с някой от закупените за нереализираната ядрена централа в Белене. Той обаче е част от евентуалната сделка с Украйна и имаше предложения тя да бъде спряна, докато не се изясни може ли да се използва оборудване от „Белене“ за „Козлодуй“.
Депутатите обаче не го приеха, а със свое решение дадоха още време за преговори на министъра на енергетиката, в което да се направят анализите.