Путин предупреди Запада, че е готов на ядрена война
„Оръжията съществуват, за да се използват“, заяви руският президент
Президентът Владимир Путин предупреди Запада в сряда, че Русия е технически готова за ядрена война. И ако САЩ изпратят войски в Украйна, това ще се счита за значителна ескалация на конфликта, предава Reuters.
Путин, говорейки само дни преди изборите на 15 – 17 март, които със сигурност ще му осигурят още шест години на власт, каза, че „не бърза“ със сценария за ядрена война и не вижда необходимост от използването на ядрени оръжия в Украйна.
От военно-техническа гледна точка ние, разбира се, сме готови“, каза 71-годишният Путин пред телевизия „Россия-1“ и информационна агенция РИА в отговор на въпрос дали страната наистина е готова за ядрена война.
Путин каза, че САЩ разбират, че ако разположат американски войски на руска територия – или в Украйна – Русия ще третира този ход като намеса.
„В САЩ има достатъчно специалисти в областта на руско-американските отношения и в областта на стратегическото сдържане“, каза Путин, който взема крайните решения в най-голямата ядрена сила в света.
Затова не мисля, че се бърза към него (ядрен сблъсък), но ние сме готови за това“.
Ядреното предупреждение на Путин дойде заедно с друго предложение за преговори за Украйна като част от ново демаркиране на европейската сигурност след Студената война. САЩ казват, че Путин не е готов за сериозни преговори за Украйна.
Войната в Украйна предизвика най-дълбоката криза в отношенията на Русия със Запада след Кубинската ракетна криза от 1962 г. и Путин няколко пъти предупреди, че Западът рискува да провокира ядрена война, ако изпрати войски да се бият в Украйна.
Той изпрати десетки хиляди войници в Украйна през февруари 2022 г., предизвиквайки пълномащабна война след осем години конфликт в Източна Украйна между украинските сили от една страна и проруските украинци и руските поддръжници от другата.
Ядрена война?
В година на избори в САЩ, Западът се опитва да подкрепи Киев срещу Русия, която сега контролира почти една пета от украинската територия и се превъоръжава много по-бързо от Запада и Украйна.
Киев твърди, че се защитава от завоевателна война в имперски стил, предназначена да заличи националната му идентичност. Русия твърди, че контролираните от нея райони в Украйна сега са Русия.
Путин изпрати поредица от публични ядрени предупреждения до САЩ, насочени към обезсърчаване на по-голяма намеса в Украйна – ход, който според Кремъл ще отбележи плъзгане към световна война.
Вашингтон твърди, че не е забелязал големи промени в ядрената позиция на Русия, но публичните ядрени предупреждения на Путин, които се разминават с изключителната предпазливост на съветското ръководство по отношение на подобни забележки, посяха безпокойство във Вашингтон.
Путин повтори, че използването на ядрени оръжия е посочено в ядрената доктрина на Кремъл, която определя условията, при които ще използва такова оръжие: в отговор на нападение с използване на ядрени или други оръжия за масово унищожение или използване на конвенционални оръжия срещу Русия, „когато самото съществуване на държавата е поставено под заплаха“.
Оръжията съществуват, за да се използват“, каза Путин. „Имаме си собствени принципи.“
CNN съобщи в събота, че администрацията на президента на САЩ Джо Байдън е била загрижена през 2022 г., че Русия може да използва тактическо или бойно ядрено оръжие в Украйна.
Путин каза, че никога не е изпитвал нужда да използва ядрено оръжие в Украйна.
Разговори?
Според президента Русия е готова за сериозни преговори за Украйна.
Русия е готова за преговори за Украйна, но те трябва да се основават на реалността, а не на желанието след употребата на психотропни лекарства“, каза Путин.
Reuters съобщи миналия месец, че предложението на Путин за прекратяване на огъня в Украйна за замразяване на войната е било отхвърлено от САЩ след контакти между посредници.
Директорът на Централното разузнавателно управление (ЦРУ) на САЩ Уилям Бърнс предупреди по-рано тази седмица, че ако Западът не предостави подходяща подкрепа за Украйна, Киев ще загуби повече територия в полза на Русия, което ще насърчи китайския президент Си Дзинпин.
Бърнс, бивш посланик на САЩ в Русия, каза пред Сенатската комисия по разузнаването, че е в интерес на САЩ да подкрепят Украйна, за да ѝ позволят да заеме по-силна позиция преди преговорите.
Путин каза, че не вярва на никого и Русия ще се нуждае от писмени гаранции за сигурност в случай на споразумение.
Не вярвам на никого, но имаме нужда от гаранции и те трябва да бъдат разписани така, че да сме доволни“, каза Путин.