Първият подводен кабел през Арктика си намери инвеститор
Връзката между Европа и Япония през Северна Америка ще струва над 1 млрд. евро
Проектът за изграждане на първия оптичен кабел през Арктика е привлякъл първия инвеститор, съобщи в петък консорциумът, който го изгражда. По първоначални изчисления той ще струва около 1.1 милиарда евро, пише Reuters. Подводният кабел, който е ще първият, положен на арктическото морско дъно, ще свърже Европа и Япония през Северна Америка, подобрявайки значително възможностите за пренос на данни.
Проблеми с Русия
Припомняме, че по-рано се предвиждаше кабелът да мине през Русия, но тази идея бе преустановена преди месеци. По информация на финландския инфраструктурен оператор, водещ партньор в консорциума Far North Fiber, причината е в нежеланието на Русия да разреши преминаването му през своя територия.
Виждаме признаци на нарастващ национализъм в Русия и това е, което изпитахме и по време на проекта“, каза Ари-Юси Кнаапила, главният изпълнителен директор Cinia.
Сега планът е кабелът да минава от скандинавските страни до Япония през Гренландия, Канада и Аляска. Той ще намали закъсненията в предаването на данни между Франкфурт и Токио с около 30%, обясни Кнаапила.
Първа инвестиция
NORDUnet, панскандинавски изследователски и образователен мрежов оператор, заяви, че е подписал писмо за намерение с Far North Fiber за инвестиране в една от 12-те планирани двойки влакна, които ще се съдържат в кабела.
Консорциумът не обявява размера на инвестицията, но източник посочи, че един чифт влакна струва около 100 милиона евро, с допълнителни 100 милиона разходи за поддръжка, необходими през целия 30-годишен живот на връзката.
Съществуващите мрежови кабели между Европа и Азия минават главно през Суецкия канал, който обаче е уязвим на щети от интензивния корабен трафик.
Всички сме все по-зависими от мрежата, а нейната използваемост зависи от това колко алтернативни маршрута има.“
Cinia, мрежова компания, мажоритарно притежавана от финландската държава, цели да подобри и разнообрази свързаността на Финландия. Страната до голяма степен разчита на кабели за комуникацията ѝ с останалата част от Европа.