Първото космическо изображение от „Джеймс Уеб“ спира дъха
Новият телескоп прихвана древни галактики по невиждан досега начин
Новият космически телескоп на НАСА се вгледа в дълбокия космос и ни показа перфектно изображение: ярък образ на далечна звезда, "фотобомбирана" от хиляди древни галактики.
Изображението, публикувано в сряда от космическия телескоп „Джеймс Уеб“, е тестов кадър, не е официално научно наблюдение, за да се види как неговите 18 шестоъгълни огледала работят заедно, за да създадат координирано изображение, заснето на 1.6 милиона километра от Земята. Длъжностните лица казаха, че работи по-добре от очакваното, пише AP News.
Миналия месец НАСА засне много по-близка звезда с 18 отделни изображения от нейните огледални сегменти.
Учените казаха, че са се замаяли, докато са гледали как пристигат последните тестови снимки. Изображението на НАСА е от звезда, 100 пъти по-слаба, отколкото човешкото око може да види – на 2000 светлинни години (една светлинна година е почти 9.7 трилиона километра).
Формата на огледалата на „Джеймс Уеб“ и неговите филтри накараха блестящата звезда да изглежда по-червена и ярка, но фонът наистина открадна шоуто.
Не можете да не видите онези хиляди галактики зад звездата, наистина прекрасни“, каза Джейн Ригби, учен по операциите на телескопа.
Тези галактики са на няколко милиарда години. Учените се надяват, че „Джеймс Уеб“ ще види толкова далеч и назад във времето – само „няколкостотин милиона години след Големия взрив“.
Първите научни изображения няма да дойдат до края на юни или началото на юли.
Струващият 10 млрд. долара телескоп, наследник на почти 32-годишния космически телескоп „Хъбъл“, излетя от Южна Америка през декември и достигна определеното място през януари.