Разногласията за войната в Украйна осуетиха срещата на Г-20
Форумът завърши без пълен консенсус и общо изявление
Двудневната среща на финансовите министри и централните банки от Групата на 20-те най-богати нации приключи без съвместно комюнике, след като войната на Русия в Украйна засенчи процедурите. Вместо да сподели съвместно изявление, индонезийският министър на финансите Шри Муляни Индравати, която бе домакин на срещата, призна, че разногласията за това как да се отговори на инвазията на Москва са „доста огромни“.
„Мисля, че всички сме съгласни, че тази среща на Г-20 е в много предизвикателна и трудна ситуация поради геополитическото напрежение“, каза тя. Индравити настоя, че е постигнат известен напредък, но добави, че са необходими усилия за продължаване на „поддържането на Г-20 като форум за глобално икономическо сътрудничество“.
Но несъответствията в групата бяха очевидни.
Капацитетът на Г-20 да действа и да комуникира е много силно възпрепятстван от войната в Украйна, за която един от членовете на Г-20 е изцяло отговорен“, каза източник от френското финансово министерство пред агенция Reuters още преди края на срещата.
„Това е предизвикателен момент, защото Русия е част от Г-20 и не е съгласна с останалите от нас как да характеризираме войната“, каза министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън.
Русия не е съгласна със западните нации
В началото на срещата висши западни служители, включително Йелън и канадският финансов министър Христия Фрийланд, казаха, че Русия е виновна за икономическия спад, причинен от войната.
В двустранни срещи с високопоставени служители от Саудитска Арабия, Австралия, Южна Африка и Сингапур, Йелън коментира, че това е „непровокирана война на Русия срещу Украйна, която е причинила глобално разпространение на храни, енергия и други стоки“.
Тя насърчи страните да подкрепят тавана на цените на руския петрол, за да ограничат притока на приходи към военните.
Министърът на финансите на Украйна Сергей Марченко се обърна виртуално към лидерите от Г-20 и призова за „по-строги целенасочени санкции“ срещу Русия.
Някои членове на Г-20, включително повечето западни страни, наложиха санкции на Русия, a ЕС предложи седми пакет от мерки в петък. Някои държави обаче, включително Китай, Индия и Южна Африка, бяха по-притихнали в реакциите си.
Срещата в Индонезия накратко
Групата, която проведе двудневна среща в островния курорт Бали, не успя да постигне консенсус по няколко въпроса и не излезе с общо изявление. Предишната среща на финансовите лидери на Г-20 във Вашингтон през април също завърши без публикуване на съвместно комюнике.
Вместо това изявление, публикувано от Банката на Индонезия в неделя, обобщава основните дискусионни точки от няколко кръга срещи, проведени насаме. Ръководителите на финансите и лидерите на централните банки от групата обещаха да се борят с несигурността при храните и високите цени, които продължават да оказват „непропорционално“ въздействие върху уязвимите страни.
„Много членове се съгласиха, че възстановяването на глобалната икономика се е забавило и е изправено пред сериозен неуспех в резултат на войната на Русия срещу Украйна, която беше строго осъдена, и призоваха за прекратяване на войната“, се казва в изявлението.
Членовете отбелязаха, че съществуващите предизвикателства са се изострили, включително несъответствия между търсенето и предлагането, прекъсвания на доставките и повишени цени на суровините и енергията, които допринесоха за нарастващия инфлационен натиск и риск от продоволствена несигурност.“
„Много членове отбелязаха значението на продължаващите действия по изменението на климата, както и за справяне с проблемите на дълга“, се казва още в изявлението.
Членовете на срещата обещаха да използват всички налични политически инструменти за преодоляване на хранителната криза. Въпреки това няма индикации, че са поети ангажименти да се гарантира, че бъдещите санкции срещу Русия, включващи храни и ключови доставки, ще бъдат избегнати.
Обръщането на веригите на доставки по време на пандемията – сега влошени от руско-украинската криза – забави и ограничи изпращането на храна, торове и гориво до много части на света, включително страни в Африка и Близкия изток.
Много членове са готови да предприемат бързи колективни действия за продоволствената сигурност, включително като работят с други инициативи“, се казва в изявлението.
Всички централни банки от Г-20 са единодушни, че трябва да се справят с инфлацията и да калибрират паричните политики, които да овладеят растящите цени. Те потвърдиха и ангажимента си да поставят пандемията COVID-19 под контрол чрез създаването на Финансов посреднически фонд (FIF) за превенция, готовност и отговор на здравни кризи.
Членовете се ангажираха да изпълнят и своите климатични цели, поети по време на COP26 за постигане на въглеродна неутралност. Групата обеща постепенно да премахне и рационализира в средносрочен план „неефективните субсидии за изкопаеми горива, които насърчават разточителното потребление“.
Отбелязан бе и напредък в използването на цифровизацията във финансовите транзакции в световен мащаб, като групата се съгласи да засили усилията за борба с прането на пари и финансирането на тероризма.
Ние приветстваме продължаващите дискусии относно цифровите валути на централната банка, тъй като те може да улеснят трансграничните плащания, като същевременно запазват стабилността на международната валутна и финансова система“, се казва в изявлението.