Ремонтите са във вихъра си дори при значителното им поскъпване
Банките отчитат ръст в търсенето на кредити за ремонти, а вносителите - на материали
Съвсем естествено бумът на имотния пазар в България през последната година носи със себе си и необходимостта от извършването на ремонти на новозакупените жилища. От друга страна нетипичната ситуация с пандемията принуди хората да останат по-дълго вкъщи и това ги подтикна осъществят дълго отлагани ремонти или пък да инвестират спестени средства в подобряване на дома си.
Така въпреки пандемията и сериозното увеличение на цените на строителните материали ремонтните дейности са във вихъра си и са сред печелившите ниши дори през изминалата предизвикателна година и половина. Един от най-големите вносители и дистрибутори на едро на керамични плочки в България разказа пред Economic.bg за ръста на оборотите си, по-голям дори от 2019 г., когато за коронавирус още никой не бе чувал.
Има глад за продукти. В Европа се наблюдава по-голямо от нормалното търсене. Всички фабрики работят на пълен капацитет и въпреки това не могат да отговорят на търсенето“, коментира Радослав Стоянов, управител на „Феникс грес“.
Фирмата внася продукти от Испания, Италия, Полша и Турция, като зарежда над 120 специализирани магазина за обзавеждане и ремонт на бани в цяла България. Единствено от Испания продуктите пристигат по море в контейнери до Бургас, а след това се транспортират до София. От останалите страни доставките се осъществяват с камиони. Транспортните разходи на фирмата са се повишили с около 15-20% заради кризата с кадрите в транспортния бранш. Забавянето на доставките е в рамките на 1-2 седмици.
Фабриките в Европа също повишават цените на продуктите. Стоянов коментира, че е получил поредно известие за увеличение от 5%.
През последните месеци цените се вдигнаха между 10 и 30% заради ръста на природния газ“, разказва той.
Цените за крайните клиенти също са увеличени, но те не спират да купуват. Според управителят на „Феникс грес“ това е така заради покупката на имоти, които трябва да бъдат обновени. Друга част ремонтират собствените си жилища, защото затворени покрай пандемията, хората разполагат с доход, който искат да вложат в нещо.
По данни на Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП) пък основните материали, нужни за по-сериозен ремонт на дома, са поскъпнали с двуцифрен процент. Цената на арматурното желязо е нагоре с 64%, на бетона – с 15%, на тухлите – с 10%, а на дървения материал – със 100%. Поскъпване има и при цените на транспорта, като то е около два пъти и половина, което прави около 4% поскъпване на строителните материали от Китай.
Бюджетът за ремонтни дейности
Анкетата, която Economic.bg проведе между 21-28 октомври, също потвърждава думите на управителя на „Феникс грес“. В нея участие взеха 124 респонденти. Около 90.3% от анкетираните заявяват, че са правили ремонт през последните 9 месеца.
По-голяма част от респондентите (31.5%) заявяват, че са похарчили над 10 хил. лв. за ремонтни дейности. Други 21.8% са похарчили между 4 и 6 хил. лв. Около 20% са похарчили под 1000 лв., а между 1000 и 3000 лв. е бил бюджетът на 19.4% от анкетираните.
По-голяма част от ремонтите са извършени от близки и познати, сочат данните от проведената анкета, а под 10% са се доверили на фирма.
Над 34% от анкетираните заявяват, че не са сключили договор за извършване на ремонтни дейности, защото са работили с майстор на устна договорка. Едва около 10% от анкетираните имат сключен договор с фирма или с майстор, регистриран като търговец.
Като цяло общото усещане на анкетираните е, че през последните месеци цените на материалите и на труда са се повишили.
Откъде пари?
Според проучването повечето хора – 82% са използвали собствени средства, за да финансират ремонтите. Около 11% са прибегнали до потребителски кредит за част от сумата, а 7% – за цялата сума.
От страна на българските банки се наблюдава съществено засилване на търсенето на потребителски кредити за ремонти, както и значително по-високи суми. Пред Economic.bg две от най-големите банки в България посочиха, че около 1/3 от всичките им потребителски кредити от началото на годината са предназначени за ремонти. Това включва всякакви вътрешни подобрения, включително поставяне на изолация, смяна на дограма, ремонт на покрива и други.
Най-активни в търсенето на заем за ремонт са клиентите на възраст 30-60 години, известни и като най-съвестните платци.
Обемът на кредитите за ремонт е нараснал с между 30 и 50% за първите девет месеца на годината спрямо същия период на 2020 г., като средният размер на финансираната сума нараства с над 10%, посочват финансовите институции. През 2020 г. като дял преобладават заеми до 5 000 лв., докато тази година делът на кредитите за суми над 15 хил. лв. се е увеличил.
Предвид засиленото търсене и купуване на имоти банките очакват тенденцията на ръст на потребителските кредити за ремонт да се запази до края на тази, а и през следващата година.
Данъчно облекчение при ремонтите
От началото на годината всички, извършили ремонт на жилището си, могат да се възползват от данъчно облекчение до 2000 лв., които се приспадат от годишната данъчна основа. В сумата влизат само средствата за платения труд на майстора/фирмата, извършили ремонта. Клиентите трябва и да имат документ за извършените дейности. Той трябва да бъде запазен, защото може да бъде изискан при проверка от НАП. Бележката обаче не се прилага към годишната данъчна декларация.
Анкетата на Economic.bg установи обаче, че масово хората не знаят, че могат да се възползват от данъчно облекчение през 2022 г. при извършен ремонт. Само 20% от анкетираните посочват, че знаят за това свое право. По-голяма част няма да могат да се възползват от облекчението, защото едва 20% от анкетираните са получили документ, удостоверяващ ремонта (касова бележка, фактура). Останалите 80% нямат такъв документ.
Какъв процент от хората реално ще се възползват от поправката в нормативната уредба ще стане ясно едва догодина с попълването на годишните декларации за 2021 г.