Републиканците в Сената спасиха Тръмп от импийчмънт
Въпреки че и колеги от партията на бившия президент гласуваха срещу него, не достигнаха 10 гласа за отстраняването му
Американският сенат оправда Доналд Тръмп във втория процес по импийчмънт в рамките на една година, като колегите му републиканци отхвърлиха каквато и да било роля на бившия президент в смъртоносната атака от негови поддръжници на Капитолия в началото на 6 януари. Гласуването в Сената завърши с резултат 57 на 43 гласа в подкрепа на Тръмп. За успешен импийчмънт трябваше мнозинство от две трети, или поне още 10 гласа.
При гласуването седем от 50-те републиканци в Сената се присъединиха към демократите в подкрепа на присъдата.
Тръмп напусна поста на 20 януари, така че евентуалният импийчмънт не можеше да бъде използван, за да го отстрани от властта. Но демократите се надяваха да получат присъда, която да го държи отговорен за обсадата, при която загинаха петима души, включително полицай, и да подготви сцената за гласуване, която да му забрани да служи някога отново на публична длъжност. Като се има предвид възможността да заеме поста в бъдеще, те твърдят, че Тръмп няма да се поколебае да насърчава политическото насилие отново.
Адвокатите на Тръмп заявиха, че думите му по време на митинга са защитени от конституционното му право на свобода на словото и добавиха, че той не е получил надлежен процес.
Републиканците спасиха Тръмп на 5 февруари 2020 г., когато гласуваха в първия му процес по импийчмънт, когато само един сенатор от техните редици - Мит Ромни - гласува да го осъдят и отстранят от длъжност, припомня Reuters.
Ромни гласува за импийчмънт и сега, заедно с колегите от републиканците Ричард Бър, Бил Касиди, Сюзън Колинс, Бен Сасе, Пат Тоуми и Лиза Мурковски.
Лидерът на мнозинството в Сената Мич Макконъл, който гласува „не е виновен“, отправи остри забележки за бившия президент след присъдата. „Няма съмнение, че президентът Тръмп носи практическа и морална отговорност за провокирането на събитията от деня“, каза той. „Хората, които щурмуваха тази сграда, вярваха, че действат според желанията и инструкциите на своя президент.“
Драмата в Сената се разигра на фона на зеещи разделения в уморените от пандемията Съединени щати по политически, расов, социално-икономически и регионален принцип. Процесът осигури партийна война, дори когато президентът на демократите Джо Байдън, който встъпи в длъжност на 20 януари, след като победи Тръмп на изборите през ноември, призова за изцеление и единство след четирите бурни години на власт на своя предшественик и мащабната предизборна кампания.
Седемдесет и един процента от пълнолетните американци, включително близо половината от всички републиканци, вярват, че Тръмп е поне частично отговорен за започването на нападението в Капитолия, но само около половината от страната смятат, че Тръмп трябва да бъде осъден за подбуждане към въстание, според проучване на Ipsos, проведено по поръчка на Reuters.
74-годишният Тръмп продължава да държи във хватка партията си с десен популистки призив и послание „Америка на първо място“. Заможният бизнесмен, превърнал се в политик, обмисля да се кандидатира отново за президент през 2024 г.
Тръмп е едва третият президент, който някога е бил отстраняван от Камарата на представителите - стъпка, подобна на наказателно обвинение - както и първият, на който това му се е случвало два пъти. Той също ще остане в историята като първият, който е изправен в тази процедура, след като му е изтекъл мандата. Но Сенатът все още никога не е гласувал за отстраняване на действащ президент и реално никога никой не е отстраняван принудително.