Ресторантьорите предлагат касовата бележка да служи за данъчни облекчения
Според бранша това е истинска мярка за борбата със сивата икономика, а не „лобистките“ предложения на Асен Василев
Касовата бележка да служи като данъчно облекчение на клиентите. Това предлагат от Българската асоциация на заведенията (БАЗ) и Сдружението на заведенията в България (СЗБ). Според тях това е единственият ефективен начин за борба със сивата икономика, а не „лобистките предложения“ на министъра на финансите Асен Василев, заложени в проектобюджета, който беше представен миналата седмица.
„По последни данни на ЕС най-ефективната мярка за борба със сивата икономика е приемането на направените разходи от страна на потребителите през годината за разход при подаване на годишните данъчни декларации. Така всеки потребител е заинтересован да му бъде издадена касова бележка и да я запази, за да може да я използва като разход за намаляване на данъчната си основа. Това е практика, която би довела до ефективен потребителски контрол, която ние не само предлагаме, а и твърдо подкрепяме“, пишат от двете най-големи асоциации на заведенията в България.
Официалната позиция на двете асоциации идва дни след като бяха публикувани промени в Закона за данъка върху добавената стойност, според които ако не получите касова бележка в заведение, може да не плащате сметката си. Промените са част от проектобюджета на финансовия министър Асен Василев, публикувани за обществено обсъждане.
Считаме за безумно предложението, ако не получи касова бележка, клиентът да не плаща сметката. То е дискриминационно, тъй като важи само за нашия сектор, но не и за други, които работят със задължението да издават касов бон. Предложението е предпоставка за сериозни конфликти между предприемачи и потребители, тъй като няма ясна обосновка как се доказва неиздаването на касова бележка и какво се случва, ако клиентът си тръгне, преди изобщо да му е донесена сметката“, пишат още от БАЗ и СЗБ.
Според тях това предложение показва и пълната несъстоятелност на държавата да извършва вменените ѝ в закона дейности, като ги прехвърля на клиентите.
Всъщност, в проектобюджета има множество промени, засягащи ресторантьорския бизнес. Сред тях е и забрана за изплащане на заплати на ръка. Според бранша това е мярка в подкрепа на банковия сектор, но не и на туристическия.
Освен това според тях тази мярка няма да доведе до по-висока събираемост на данъци, но ще натовари административно и финансово бранша и ще облагодетелства банките, които ще получават милиони под формата на множество такси.
От друга страна, ако има пари под масата, те ще продължат да се дават именно там. Тази мярка също е дискриминационна, защото за останалите бизнеси важи само за фирми, които са с повече от 50 служители“, казват още от асоциацията на заведенията.