Ричард Люис: България трябва да влезе в еврозоната, ако е готова
Гърция и Италия може да не се справят и да се наложи да напуснат еврото
България трябва
да се присъедини към еврозоната, ако отговаря на всички критерии, заяви пред
БНР Ричард Люис, експерт от Института за европейски изследвания в Брюксел и бивш дългогодишен кадър на Европейската комисия.
„Ако европейски държави като България, които не са въвели еврото, искат да приемат единната валута, те трябва да бъдат много стриктно контролирани дали покриват критериите от Маастрихт. Знаете, има много точни икономически критерии като ниво на инфлацията и съотношението между брутния вътрешен продукт и дълга на дадена държава.
Ако всичко е наред и критериите са изпълнени, държавите трябва да се присъединят към еврозоната. Това е пътят към по-добра икономическа интеграция. Все пак да не забравяме, че изначално се препоръчва всички членове на Европейския съюз да се присъединят към еврозоната, с изключение на някои специфични случаи. Колкото по-бързо това бъде направено, толкова по-скоро може да се постигне интеграцията, за която говорим“, обясни той.
Еврозоната все още има доста нерешени проблеми и политическият момент за присъединяването към нея не е добър, коментира от своя страна Фабиан Амтенбринк от Центъра за изследване на икономическото и финансовото управление.
„Дали сега е
добър момент да се присъедините към единната валута? Всъщност не. Сега
еврозоната не е толкова стабилна, колкото вие бихте искали. Ние все още се
възстановяваме от финансовата криза, от дълговата криза и сме изправени пред
предизвикателството да координираме по-добре икономическата си политика.
Големият въпрос е какво ще бъде икономическото предимство, ако България се присъедини
в този момент“, обясни Амтенбринк.
Люис подчерта, че еврото е ключово за общия пазар на ЕС и без него той е невъзможен, тъй като всяка държава ще манипулира валутата си в своя полза.
Според него европейската валута е критикувана, главно заради липсата на механизъм за подпомагане, в случай, че някоя от страните-членки изпадне в сериозно затруднение. Това предизвиква недоверието на американските икономисти, които са свикнали, че в САЩ Федералният резерв винаги може да помогне на определен щат или дори град.
В Европа е по-сложно, но Европейската централна банка (ЕЦБ) все пак успява да се справи с решаването на кризите. „В Европа нещата не стоят по този начин по отношение на паричните трансфери. Всеки път, когато Гърция се нуждае от спасителен план, започват много дълги и сложни преговори. Трябва обаче да кажем, че Европейската централна банка се справя доста добре с овладяването на кризисните ситуации. В момента аз съм обосновано убеден, че нещата са на прав път“, заяви Люис.
Той изрази своята загриженост за Гърция и Италия, където положението е най-тежко. „Не съм убеден в това, че Гърция ще се справи. Също така не съм убеден във възможностите на Италия да се справи. Но ако Гърция излезе от еврозоната, това няма да се отрази фатално върху целия проект“, обясни експертът.
Основните държави имат интерес от еврото и ще се опитат да го запазят. „Ако предположим, че всичко се разпадне в най-лошия възможен сценарий, основните държави – Германия, Франция, страните от Бенелюкс (Белгия, Холандия и Люксембург), както и може би по един или друг начин Испания и Португалия, ще останат заедно с единна валута“, прогнозира Люис.
Той е категоричен, че разпадането на еврозоната ще има опустошителен ефект върху икономиката и няма да бъде допуснато от политиците. „Ако се стигне до разпадането на еврозоната, това ще бъде много голям политически провал. От икономическата гледна точка всичко ще бъде опустошено. Затова съм убеден, че политиците ще направят всичко възможно, за да овладеят ситуацията и да не допуснат опустошителни последици“, обясни експертът.
Според Ричард Люис вероятността еврозоната да се разпадне е много малка, защото алтернативата е икономически хаос. „Не казвам, че в еврозоната няма проблеми или че няма да се срещне с нови проблеми, напротив. Казвам само, че ако не останем заедно, ще настъпи икономически хаос“, предупреди той.