Русия заплаши Финландия и Швеция с военни последици, ако влязат в НАТО
Въпреки „шока“ от руската инвазия в Украйна, двете скандинавски страни няма да предприемат незабавни стъпки към членство в Алианса
Русия предупреди за „военни последици“, ако Финландия и Швеция се присъединят към НАТО, след като лидерите на двете скандинавски страни проведоха разговори с Алианса за руското нахлуване в Украйна, предава The Telegraph.
Мария Захарова, говорител на Министерството на външните работи на Русия, каза на седмичния си брифинг, че всички членове на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, включително Финландия и Швеция, са потвърдили принципа, че "сигурността на една държава не може да бъде изградена за сметка на сигурността на другите".
Очевидно присъединяването на Финландия и Швеция към НАТО, което е преди всичко военен алианс, както добре разбирате, би имало сериозни военни и политически последици, което би наложило страната ни да предприеме стъпки в отговор", добави Захарова.
Нейната намеса дойде, след като финландският премиер Санна Марин и нейният шведски колега Магдалена Андерсон се присъединиха към лидерите на НАТО на спешна среща на върха, за да обсъдят отговора на кризата.
Източници от НАТО отхвърлиха руските предположения, че срещата е била съсредоточена върху включването на Финландия и Швеция като част от разширяването на Алианса. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че лидерите вместо това са се концентрирали върху плановете за защита на НАТО от евентуална руска атака и как да подкрепят Украйна, докато конфликтът продължава.
По-рано висшите служители на Алианса предупреждаваха, че ще трябва да се укрепи източният фланг, за да се предотврати прерастването на сраженията в пълномащабна война.
Русия приближава Финландия към членство в НАТО. Тя е по-близо от всякога", заяви Александър Стуб, бивш министър-председател на Финландия.
„Нашата сигурност се основава отчасти на възможност за присъединяване. При този темп нямаме друг избор, освен да се присъединим. Присъединяването на Финландия ще укрепи Алианса и ще помогне да се запази стабилността на Северна Европа", допълни той.
По думите му членството в НАТО никога не се е радвало на обществена подкрепа на мнозинството във Финландия, но руската атака срещу Украйна е довела до промяна в настроенията.
След засилването на боевете в Киев в петък, лидерите на НАТО започнаха да планират изпращането на повече войски и оръжия по границите на Алианса с Русия и Украйна.
„Никой не трябва да бъде заблуден от вълната от лъжи на руското правителство. Сега правим значително допълнително разгръщане на отбранителни сили в източната част на Алианса“, заявиха лидерите на НАТО в съвместно изявление.
Позиция на Швеция и Финландия
Въпреки „шока" от руската инвазия в Украйна, Швеция и Финландия планират да останат извън НАТО, заявиха лидерите на двете страни.
С военната офанзива, наредена от руския президент Владимир Путин, „влязохме в нова и тъмна глава в европейската история", каза шведският премиер Магдалена Андерсон на пресконференция. Тя осъди явното нарушение на международното право и европейския ред за сигурност. Въпреки дебата за членството в НАТО, лидерът на социалдемократите заяви, че позицията на Швеция да не се присъединява към отбранителния алианс, остава в сила.
В ситуация като тази е важно дългогодишната политика за сигурност на Швеция да остане твърда. Да сме предвидими и ясни. Много дълго време Швеция не е била в съюзи“, каза Андерсон.
По-рано в съседна Финландия правителството също изключи незабавни стъпки към членство в НАТО.
„Имаме политика за сигурност, предназначена да устои на времена на криза. Ще използваме средствата, с които разполагаме, включително сътрудничество с партньорите от НАТО", каза външният министър Пека Хаависто на пресконференция.