Руският цар на торовете: Светът върви към продоволствена криза
Цeнитe нa xpaнитe в cвeтoвeн мaщaб ca пo-виcoĸи oтвcяĸoгa, сочи индeĸcът нa OOH
Очертава се световна продоволствена криза, ако войната в Украйна не бъде спряна. Цените на торовете растат толкова бързо, че много фермери вече не могат да си позволят да закупят хранителни вещества за почвите, които обработват. Това заяви руският олигарх Андрей Мелниченко, считан за царя на въглищата и минералните торове, цитиран от Reuters.
Няколко от най-богатите бизнесмени в Русия публично призоваха за мир, откакто президентът Владимир Путин разпореди инвазията в Украйна на 24 февруари, включително Михаил Фридман, Пьотър Авен и Олег Дерипаска.
Съединените щати и техните европейски съюзници представиха нахлуването на Путин като заграбване на земя в имперски стил, чието изпълнение обаче за момента е доста лошо, защото Кремъл подценяваше украинската съпротива и решимостта на Запада да накаже Русия.
Западът санкционира руски бизнесмени, включително Мелниченко, който е собственик на EuroChem и SUEK, които са най-големите производители на амониев нитрат и въглища в Русия. Освен това ЕС замрази държавни активи и отряза голяма част от руския корпоративен сектор от световната икономика в опит да принуди Путин да промени курса. Той обаче отказва да го направи, като продължава да нарича войната “специална военна операция” за освобождаване на Украйна от опасни националисти и нацисти.
Събитията в Украйна са наистина трагични. Спешно се нуждаем от мир", заяви в писмено изявление Андрей Мелниченко, който е руснак, но е роден в Беларус, а майка му е украинка.
„Една от жертвите на тази криза ще бъдат селското стопанство и храните“, каза още той.
Руското нахлуване в Украйна уби хиляди, разсели над 2 млн. души и породи опасения от по-широка конфронтация между Русия и Съединените щати – двете най-големи ядрени сили в света.
Хранителна криза?
Путин предупреди в четвъртък, че цените на храните ще се повишат в световен мащаб, ако Западът създаде проблеми за руския износ на торове, който представлява 13% от световното производство.
Русия е основен производител на поташ, фосфат и азот съдържащи торове - основни хранителни вещества за културите и почвата. Руската “ЕвроХим” е една от 5-те най-големи компании за торове в света.
Войната вече доведе до рязко покачване на цените на торовете, които вече не са достъпни за фермерите“, каза още Мелниченко.
По думите му веригите на доставка на храни, които вече бяха силно засегнати от пандемията, сега са още по-уязвими.
„Това ще доведе до още по-висока хранителна инфлация в Европа и вероятно недостиг на храна в най-бедните страни в света“, категоричен бе руският олигарх.
По-рано този месец руското министерство на търговията и промишлеността каза на производителите на торове в страната да спрат временно износа.
От студент по физика до руски олигарх
Когато СССР се разпада, Андрей Мелниченко е само на 19 години. Още тогава той започва да търгува с чуждестранна валута, докато е студент по физика в престижния Московски държавен университет. Надарен математик, който е мечтаел да стане физик, Мелниченко напусна университета, за да се потопи в хаотичния, но понякога смъртоносен, свят на постсъветския бизнес.
Той основава MDM Bank, но през 90-те години на миналия век все още е твърде незначителен, за да участва в приватизациите при президента Борис Елцин, който предаде най-добрите активи на бившата суперсила на група бизнесмени. По-късно те стават известни като олигарси, поради своето политическо и икономическо влияние.
Тогава Мелниченко решава да започне да изкупува често проблемни активи за въглища и торове. Състоянието му през 2021 г. е оценено от Forbes на 18 млрд. долара, което го прави осмият най-богат човек в Русия.
Европейският съюз в сряда санкционира Мелниченко, заради нахлуването на Русия в Украйна. Западът твърди, че присъствието му на среща в Кремъл, заедно с Путин и още 36 бизнесмени, организирана от Руския съюз на индустриалците и предприемачите, показва, че Меличенко е "един от водещите бизнесмени, участващи в икономическите сектори".
“Андрей Меличенко няма отношение към трагичните събития в Украйна. Той няма политически пристрастия", заяви неговият говорител.
Да се направи паралел между присъствието на среща чрез членство в бизнес съвет, точно както са правили десетки бизнесмени от Русия и Европа в миналото, и подкопаването, или заплахата на държава, е абсурдно и безсмислено“, допълни говорителят му, добавяйки Мелниченко ще оспори санкциите.
По думите му на 9 март Мелниченко е подал оставка като член на борда и неизпълнителен директор в EuroChem и SUEK, и се е оттеглил като техен бенефициент.
Миналата седмица италианската полиция конфискува 143-метровата яхтата на Мелниченко, чиято цена е 530 млн. евро (578 млн. долара).
С колко ще поскъпнат храните?
Цените на храните може да се повиши с до 15% тази година в резултат от войната в Украйна”, заяви пред BBC Роналд Керс, директор на хранителната фирма 2 Sisters.
Според него поради факта, че Русия и Украйна са едни от най-големите световни доставчици на пшеница, се очаква износът да бъде засегнат от конфликта.
Освен това цената на газа, който се използва за отопление на оранжерии и за производство на тор, който е от съществено значение за производството на храни, се е повишила.
“Ако войната продължи с месеци, по същество това означава, че като страна може да се наложи да започнем да внасяме по-малко и сами да произвеждаме повече. Трябва да работим заедно с всички партньори във веригата за доставки, за да намерим решение. Това е много сложен проблем “, твърди Керс.
Цeнитe нa xpaнитe в cвeтoвeн мaщaб ca пo-виcoĸи oт вcяĸoгa, сочи индeĸcът нa OOH. Cпopeд дaннитe нa opгaнизaциятa 45 млн. дyши ca нa pъбa нa бeднocттa. В Чикаго цeнитe нa пшeницaтa дocтигнaха peĸopд зa вcичĸи вpeмeнa – с над 50% увеличение. Цapeвицaтa и coятa ce тъpгyвaт нa близo peĸopдни cтoйнocти.
По данни на OОН cвeтoвнитe paзxoди зa xpaнa мoгaт дa нapacнaт c oщe 22%. За това ще допринесат пo-виcoĸитe paзxoди зa дocтaвĸa, pъcтът нa цeнитe нa eнepгиятa, eĸcтpeмнитe мeтeopoлoгични ycлoвия и нeдocтигът нa paбoтнa pъĸa, които зaтpyднявaт пpoизвoдcтвoтo. B cъщoтo вpeмe пpeдлaгaнeтo ce cвивa, пише Bloomberg.