С какво и защо Русия плаши Европа? Ефектът „мръсна бомба“
Информационният шум около оръжието за масово поразяване се усилва на прага на предстоящата тежка зима
От няколко дни Русия твърди, че в Украйна се подготвя атака с т.нар. „мръсна бомба“. Какво представлява тя? Целта на използването й е радиоактивно замърсяване. Всъщност обаче това са обикновени снаряди, които са пълни с химически елементи. Използват се за заразяване. С други думи, „мръсна бомба“ е оръжие за масово поразяване и дълговременни щети.
Руските военни твърдят, че материалите за бомбата могат да бъдат взети от три действащи украински атомни електроцентрали, неработещата АЕЦ в Чернобил, депа за радиоактивни отпадъци, предприятия от химическата и ядрената промишленост.
Унищожителният ефект на „мръсната бомба“ не е по-голям от този на обикновена такава, хвърлена от самолет или ракета. Наличието на радиоактивни частици обаче води до мащабно замърсяване на цели райони, макар и слабо, което ги прави необитаеми в продължение на много години.
Назад във времето
Това не е първият път, в който Русия обвинява Украйна, че се опитва да създаде и използва „мръсна бомба“. Темата бе активно обсъждана в руската преса в първите дни след нахлуването на руската армия в съседната страната в края на февруари. Публикации ще намерим и години назад. На 17 септември 2014 г. в „Известия“ е публикувана статията „Украйна може да създаде ядрена бомба за 10 г.“, в която експерти говорят и за „мръсна бомба“. Но и тогава основните аргументи са или позовавания на някаква класифицирана информация, или думи на различни коментатори, които се появяваха по телевизията, в пресата или постове в социалните мрежи.
Москва твърди още, че Украйна разполага и с научна база за създаването на подобен тип оръжие – Харковския физико-технически институт, чиито учени са участвали в ядрената програма на СССР. Там все още функционират различни експериментални инсталации, включително термоядрената инсталация „Ураган“. Вниманието често се насочва и към Института за ядрени изследвания към Националната академия на науките в Киев, където се провеждат изследвания с високоактивни радиоактивни материали в реактора ВВЕР-М.
Украйна обаче категорично отхвърля обвиненията на Русия, твърдейки, че не разполага с „мръсна бомба“, нито пък възнамерява да има такава.
Защо въпросът се повдига сега?
Каквото и да цели Русия с „информационния шум“ около т.нар. „мръсна бомба“, малко или много, внася страх и напрежение сред западните съюзници на Украйна. Още повече, че Кремъл със сигурност ще се възползва от предстоящите зимни месеци, за да вдигне още напрежението в Европа. Киев вече покани експерти на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) да посетят съоръженията, за които Русия твърди, че вероятно разработват „мръсна бомба“.
В съвместно изявление САЩ, Великобритания и Франция нарекоха руските твърдения „откровено неверни“ и предупредиха Москва да не ги използва като „претекст“ за ескалация. Кремъл предупреди Запада, че е опасно да пренебрегва руската позиция. Украинският президент Володимир Зеленски намекна, че Русия може да използва твърденията като прикритие за свои планове за подобно нападение.
Именно тук трябва да се отбележи, че „мръсната бомба“ е неточно оръжие, което може и да не проработи с желания ефект. За постигането на желания ефект е нужна внимателна обработка на материала, за да не придобие той формата на твърде фин прах. Ако това се случи, частиците биха се разпространили из въздуха, особено при силни ветрове, до степен, в която няма да могат да причинят щети. В този ред намали използването й като оръжие във война няма да донесе особени ползи на нападащия с нея. Какви радиоактивни материали са използвани или какво е времето в деня на атаката (например дали е ветровито) са сред неизвестните, които затрудняват преценката за щетите от подобна бомба.
Възможно е обаче да са големи. Според оценки на Федерацията на американските учени избухването на 9 грама кобалт-60 и 5 кг тротил в покрайнините на Манхатан е достатъчно, за да стане целият този район на Ню Йорк необитаем за 40 години (ако няма деконтаминация и жителите продължат да живеят там) – заради повишения риск от онкологични заболявания.
Информационна война
Каквото и да се случва, обвиненията между Русия и Украйна са нещо нормално, и двете страни разчитат на информационната война, която водят по между си. Не е тайна за никого – и Москва, и Киев си имат специализирани центрове за психологически и информационни операции. Така че, подобни обвинения до края на конфликта все още ще чуваме.